Sugestii regulament forum

Pentru posesorii scuterelor echipate cu motoare in patru timpi, racite pe aer, tip 139, GY 6

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Reguli forum
Regulile sunt simple, la modul ca nu prea exista….
Va rugam insa sa aveti grija la modul in care scrieti posturile, nu folositi aberatiile care duc la uciderea limbii romane, nu folositi acel limbaj chat / mirc.
In rest, este simplu; alegeti aria potrivita pentru fiecare topic nou pe care il veti deschide, in cazul in care solicitati o mana de ajutor, va rugam sa faceti clare si datele problemei.
Este interzisa utilizarea pronumelui personal de politete, in cazul in care il veti folosi, ne rezervam si noi dreptul de a ne adresa voua cu: Inaltimea ta, Maria ta, Inaltimea voastra, etc.
Am stabilit varsta tuturor forumistilor, este de exact 20 ani si doua luni....
Extremistii cu; „ma” si „ba”, vor fi descalificati inainte de start...
Daca ceva este neclar la utilizarea forumului, creati un topic unde se pot lamuri necunoscutele...
Evitati intrebarile legate de eventuale sfaturi la reparatii, ori informatii suplimentare despre piese de schimb pe PM ori telefon; pentru asta exista forumul, pot fi mai multi in situatia de a avea nevoie de aceste informatii...

Multumim celor care nu se vor obosi sa se inregistreze daca nu au scuterul echipat cu motor tip 139QMA/B, GY6, etc. in patru timpi si racit cu aer.
Discutam aici numai despre motoare de acest tip si scuterele echipate cu ele. Sunt multe alte forumuri unde se discuta despre celelalte tipuri de scutere, poate acelea sunt comunitatile care vi se potrivesc mai bine.

Sugestii regulament forum

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 6th, 2009, 7:51 pm

Cred ca este necesar un regulament pentru acest forum.
Am citit subiecte cel putin neplacute (pentru a nu folosi alte atribute), in care lucruri elementare nu au fost intelese.
Pentru a nu crea premize pentru flame, si utilizatori care nu inteleg de ce se intampla un lucru intr-un anumit fel, vom crea un regulament.
Si fiindca un forum fara voi nu poate exista, va rog sa postati aici cateva idei despre ce ar trebui sa contina regulamentul.
Multumim !
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Re: Sugestii regulament forum

Mesaj noude Bogdy81 » Septembrie 6th, 2009, 9:37 pm

Eu vin cu o idee: fiecare user sa-si treaca localitate de unde este ca sa avem si noi habar cine si de unde e user-ul respectiv! Eu unul mi-am trecut localitatea din primul minut caci nu am nimic de ascuns si nu mi-e rusine cu localitate in care m-am nascut si am crescut! Corect? ;) E doar o idee!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 6th, 2009, 9:55 pm

A fost doar o idee, de acum va fi parte din regulament !
Dupa inregistrare, utilizatorii forumului vor avea la dispozitie exact 24ore sa-si completeze profilul.
Altceva ?
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude GLUE » Septembrie 7th, 2009, 1:12 am

Hai sa ma bag si eu in seama ca de obicei:

- Toti membrii acestui forum se caracterizeaza prin bun simt si responsabilitate. Daca nu va puteti incadra in aceasta categorie v-am fi foarte recunoscatori daca nu va faceti user aici. Multumim pe aceasta cale tuturor TEMBELILOR care ne-au facut sa ajungem sa avem nevoie de un REGULAMENT! Am crezut si am sperat ca se poate fara!
Daca nu reusiti sa respectati regulile veti fi avertizati privat si public si apoi banati; Nu vom mai tolera pe cei care incalca regulile. Nu toleram lipsa maturitatii sau prezenta ignorantei in nici o forma pe forum! Raspunsurile monosilabice sau cele de gen "da", "nu", "ai dreptate", "ti-am spus eu" nu fac decat sa incarce inutil forumul si nu aduc nimic nou fata de ce s-a spus anterior.
- Economia de timp este dorita si veti fi sanctionati daca insistati in postarea de intrebari si raspunsuri tembele!
- Ne sunt dragi toate scuterele dar vom raspunde doar celor interesati de cele in 4Timpi si cu motor 139QM.
Chiar daca aveti, ati avut sau urmeaza sa aveti un astfel de scuter va rugam ca inainte de a interba orice sa folositi functia de cautare.
- Nu vom mai raspunde la intrebari deja puse! Daca nu ati inteles ceva din raspunsul la respectiva intrebare nu o puneti din nou ci incercati sa ne explicati ce sau unde anume e neclaritatea.
- Daca trimiteti moderatorilor sau adminilor intrebari tehnice gen " daca face hartz, scartz sau poc ce are" in PM acestea nu vor fi luate in considerare. Pentru asta exista forumul!
- Daca intrebarea nu are legatura cu forumul, de ex: se refera la motoare in 2T, motociclete, pescuit, electrocasnice sau politica folositi PM-ul si va vom raspunde in masura in care competanta noastra in domeniu ne indeamna sau o facem.
- Ne rezervam dreptul de a face publice unele PM-uri, fara acordul expeditorilor, daca acestea sunt de interes larg sau pot aduce atigere anumitor persoane sau interese ale forumistilor.
- Adresele de e-mail, YM si altele se vor transmite celor interesati numai prin PM. Daca le faceti publice nu ne asumam raspunderea pentru utilizarea lor in alte scopuri!
- Limbajul de comunicare va fi cel folosit de Creanga, Eminescu, Arghezi, Cosbuc sau Caragiale si in nici un caz cel folosit pe Messenger, IRC sau de cartier si obscene. Cei care nu vor intelege asta vor fi elimati dintre noi! Se accepta folosirea lui tz, sh si altele pentru clarificarea expunerii si o mai buna intelegere (tzara si nu tara) dar nu si torturarea cuvintelor.
- Pentru o mai buna structurare a informatiei va rugam sa nu dati "Quote" la mesajel anteriore. Puneti in "quote" doar ce va intereseaza sau are legatura cu raspunsul dumneavoastra.
- Aveti libertatea de a comenta ideile, parerile sau solutiile membrilor forumului, dar numai in mod civilizat si cu argumente concrete. Atacarea omului din spatele ideii este interzisa si veti fi sanctionati in consecinta!
- Moderatorii si Adminii sunt oameni si ei si pot gresi. Nu le comentati decizille pe forum si nu ii atacati! Un PM va rezolva problema, daca nu un PM sau e-mail catre Admin cu prezentarea situatiei si SE VA FACE DREPTATE!

Sper sa ajunga si nu trebuiasca refacut din nou la anul. ;)
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude robbyvclic » Septembrie 15th, 2009, 9:33 pm

S-ar mai putea adauga varsta userului, daca nu este femeie. Nu de alta, dar nu este prea frumos sa insistam in aflarea varstei unei femei.
robbyvclic

Locaţie: Galateni, Teleorman

Mesaj noude GLUE » Septembrie 16th, 2009, 2:52 pm

Cu varsta s-a stabilit mai de mult:
"Am stabilit varsta tuturor forumistilor, este de exact 20 ani si doua luni...."
Putem modifica la 20 de ani si cateva luni (cat de multe nu conteaza) :lol: :lol: :lol:
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 16th, 2009, 6:58 pm

Pasajul cu varsta va ramane, relevanta in cadrul forumului nu exista pe acest considerent, cel de 16ani poate fi mai intelept si cu mai mult bun simt decat cel de 80...
Si cei de 80ani pot poza in useri de 16, daca asta-i voia lor; nu am vrut sa lasam acelasi user si pass si pe magazin si pe forum tocmai pentru a proteja identitatea userilor forumului; este alegerea fiecaruia daca foloseste acelasi user (si multi au avut de castigat pe acest considerent ;) ) in ambele locuri.

Sunt insa de asteptat si alte adaugiri, nu am vrea sa-l updatam saptamanal, si corect este sa stie toti linia pe care mergem.
smartmotor
Admin

Mesaj noude MARYOOS » Septembrie 18th, 2009, 6:54 pm

smartmotor scrie:Dupa inregistrare, utilizatorii forumului vor avea la dispozitie exact 24ore sa-si completeze profilul.

Sper ca nu deranjaza pe nimeni daca afisez lista celor care nu s-au conformat celor 24 de ore :(

bysebasty
adikart18
nekulay78
bogdan383
Tiby
lupy009
flo
mitzi

Si acestia sunt doar cei inregistrati dupa data de 6 sept :!:
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude MARYOOS » Decembrie 9th, 2009, 11:39 am

Din pacate acest forum , a devenit un fel de mess sau mirc al unor utilizatori mai vechi.In loc sa discute despre probleme si rezolvari la scuterase , se vorbeste de filtre sport si arculete malossi :( .Tot respectul pentru GhostRider ,J D si voi bineinteles.Ai nostri moderatori sunt in concediu pe partie?
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Decembrie 10th, 2009, 9:00 pm

Te referi la mine?
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude alxemanuel » Decembrie 22nd, 2009, 5:04 pm

Se refera la tine si la cei care au mai facut offtopic.
Chiar daca am lipsit o perioada nu inseamna ca am disparut de tot si ca se poate posta la nimereala
Franez brusc si fara motiv :D
alxemanuel

Înapoi la Zona scuteristilor