CUM CURATAM CASCA?

Pentru posesorii scuterelor echipate cu motoare in patru timpi, racite pe aer, tip 139, GY 6

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Reguli forum
Regulile sunt simple, la modul ca nu prea exista….
Va rugam insa sa aveti grija la modul in care scrieti posturile, nu folositi aberatiile care duc la uciderea limbii romane, nu folositi acel limbaj chat / mirc.
In rest, este simplu; alegeti aria potrivita pentru fiecare topic nou pe care il veti deschide, in cazul in care solicitati o mana de ajutor, va rugam sa faceti clare si datele problemei.
Este interzisa utilizarea pronumelui personal de politete, in cazul in care il veti folosi, ne rezervam si noi dreptul de a ne adresa voua cu: Inaltimea ta, Maria ta, Inaltimea voastra, etc.
Am stabilit varsta tuturor forumistilor, este de exact 20 ani si doua luni....
Extremistii cu; „ma” si „ba”, vor fi descalificati inainte de start...
Daca ceva este neclar la utilizarea forumului, creati un topic unde se pot lamuri necunoscutele...
Evitati intrebarile legate de eventuale sfaturi la reparatii, ori informatii suplimentare despre piese de schimb pe PM ori telefon; pentru asta exista forumul, pot fi mai multi in situatia de a avea nevoie de aceste informatii...

Multumim celor care nu se vor obosi sa se inregistreze daca nu au scuterul echipat cu motor tip 139QMA/B, GY6, etc. in patru timpi si racit cu aer.
Discutam aici numai despre motoare de acest tip si scuterele echipate cu ele. Sunt multe alte forumuri unde se discuta despre celelalte tipuri de scutere, poate acelea sunt comunitatile care vi se potrivesc mai bine.

CUM CURATAM CASCA?

Mesaj noude robbyvclic » Martie 18th, 2010, 8:48 pm

"Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc......." . Vine vara, cu praf, cu tot. Care sunt metodele scuteristilor de spalare a castii? Cum fac ei sa spele cat mai bine acel burete din interiorul castii de protectie? Eu am incercat cu Vanish pentru mochete, dar fara rezultate multumitoare.
robbyvclic

Locaţie: Galateni, Teleorman

Re: CUM CURATAM CASCA?

Mesaj noude GhostRider » Martie 18th, 2010, 9:36 pm

La benzinariile ROMPETROL am vazut spray pt curatat interiorul castilor. Pt scoaterea zgarieturilor de pe viziera nu stie nimeni o solutie?
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude floryan. » Martie 20th, 2010, 11:42 pm

ba da:polish de diferite granulatii(intai smirghel foarte fin dupa care polish) si iese ca si nou
de recomandat un polish mai de calitate(3M)
Atentie la motociclisti; Mintea e ca parasuta: functioneaza doar cand e deschisa!
floryan.

Locaţie: Timisoara,Timis

Mesaj noude GhostRider » Martie 20th, 2010, 11:50 pm

Pai daca dau cu smirghel nu o mai scot clara nici daca o frec cu polish doua luni incontinu fara pauza :mrgreen:
Poate iese doar cu polish fara smirghel ce zici?
GhostRider

Mesaj noude bebe7400 » Martie 21st, 2010, 10:15 pm

Eu nu mi-am cumparat casca noua, am primit-o de la cineva care nu mai avea nevoie de ea. Avea ceva zgarieturi pe viziera, dar nu foarte adanci. Am reusit sa le elimin cu un disc de pasla, montat pe polizor si cu pasta verde pentru slefuit. Am fost foarte incantat de rezultat!
Bafta!
Respect !
bebe7400

Locaţie: Hunedoara

Mesaj noude floryan. » Martie 24th, 2010, 1:10 am

sa sti ca iese doar cu polish doar daca ai aparat,polizor-flex cu turatie variabila,doar atunci.....
daca e numai cu turatie mare risti sa arzi materialul pe care il polishezi
Atentie la motociclisti; Mintea e ca parasuta: functioneaza doar cand e deschisa!
floryan.

Locaţie: Timisoara,Timis

Mesaj noude Scorpyo982 » Aprilie 17th, 2010, 12:12 am

bebe7400 scrie:Eu nu mi-am cumparat casca noua, am primit-o de la cineva care nu mai avea nevoie de ea. Avea ceva zgarieturi pe viziera, dar nu foarte adanci. Am reusit sa le elimin cu un disc de pasla, montat pe polizor si cu pasta verde pentru slefuit. Am fost foarte incantat de rezultat!
Bafta!

Salutari!
Vad ca si tu esti din HD. Ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre ce disc ai folosit? De unde ai luat pasta? Sau ne putem intalni in Hd sa vorbim mai multe? Am o casca modulara cu viziera cam zgariata. Casca e foarte buna si nu as renunta la ea. Nu stiu ce model e... Am luat-o SH de la Santuhalm si avea viziera doar putin zgariata. Am avut eu grija sa o aranjez mai tare... Am cautat viziere de schimb, dar pentru a mea nu am gasit, asa ca, m-ar interesa metoda ta de rezolvare a vizierei!
Newer ride faster than your guardian angel can fly!!!
Scorpyo982

Locaţie: Calan/Hunedoara

Mesaj noude interceptor » Iunie 20th, 2010, 4:15 pm

mergi prin targurile cu maruntisuri vechituri unde gasesti de la ace la masin si vezi ca o gasesti de obicei sub forma de bulgari sau baghete si este verde la culoare se foloseste la slefuit cu pasla din aceia care se facea candva branturi la bocanci sau talpici
mod de folosire se freaca pasla cu pasta pana se face un strat foarte subtire pe pasla apoi se freaca locul pt.finisat daca este o zgarietura mai adanca intai se da cu smirghel [care se folosea la platina la masina nu mai retin granulatia dar este cel mai fin],pana dispare zgrietura iar locul ese mat dar fara zgarietura,apoi se freaca cu pasla pusa pe un polizor sub forma de piatra de polizat sau pusa pe bormasina sub forma de disc de slefuit si din cand in cand se clateste locul respectiv cu apa
ATENTIE sa nu te apesi tare sau sa tii insistent pasla pe acel loc ca il va infierbanta si topi fara sa mai poti face vreo remediere
CU succes se poate folosi si pasta de dinti cea mai ordinara tot cu pasla sau cu un material textil mai aspru ex.tesaturi dense din lana sau tinuta de iarna militar cea de postav
chiar recomand cu incredere pasta de dinti pt ultima mana la slefuit scoate mai clar si mai bine decat cea verde
Eu inainte de revolutie faceam geamuri la casti din plastic pus intro tava cu apa fierbinte si infierbantat fara sa stea pe fundul tavii pana inceea sa se curbeze apoi il trageam dupa curbura castii cu niste manusi groase de mecanic sa nu ma friga si apoi intra la taia ,finisat si ajustat forma si colturi inclusiv gauri de prindere pe casca ,apoi smirghel ,iar la urma pasta de dinti si apa pt spalaty
interceptor

Mesaj noude Scorpyo982 » Iulie 8th, 2010, 9:59 pm

Bebe, mersi de pasla si de pasta!
Din pacate nu am rezolvat mai nimic.... Viziera era multistratificata... In momentul in care dadeam pe pasla, se lua un strat din ea si nu mai puteai sa faci nimic... In viata mea nu am vazut un plastic de genul asta... Mentionez ca nu apasam mai deloc, asa ca se exclude varianta supraincalzirii si topirii plasticului!
Aveti grija din ce material e viziera vostra deoarece nu merge la toate varianta "retusului".
Newer ride faster than your guardian angel can fly!!!
Scorpyo982

Locaţie: Calan/Hunedoara

Mesaj noude GhostRider » Iulie 15th, 2010, 2:33 am

Probabil era viziera multistrat care se repara prin scufundare in apa fierbinte indepartand cate un strat din material
GhostRider

Înapoi la Zona scuteristilor