Proiect tuning...

Modificari pentru marirea performantelor scuterului

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Proiect tuning...

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Martie 27th, 2009, 9:43 pm

Salutare,
Dupa cum ma stiti ,,sunt doar un om,un visator,ce iubeste tuning-ul enorm :) ''.
Am pe scuter niste prostioare gen jiglor mare,arculete ,contraarc,role 5,5,un tuning estetic etc.
Eu mi-am propus ca in viitor sa imi iau asa: placute frana Malossi,bujie NGK C7HIX(varianta iridium),variator de la voi(as prefera cu role de 7),curea kevlar 788 17 28,kit 195 lei si o toba zgomotoasa si frumoasa.
Intrebarea mea este: o sa aduceti vreodata asa ceva si daca se merita?
Deocamdata o sa dau in setul original :)
Va multumesc.
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect tuning...

Mesaj noude alxemanuel » Martie 27th, 2009, 11:11 pm

Pana o sa ajunga setu acela la 195 lei mai bine ai face niste economii si l-ai lua de acum ca deja a inceput sezonul :lol:
A crescut consumul de cand ai jigloar mai mare? cu cat? Se simte vreo diferenta?
smartmotor scrie:Tobe zgomotoase sigur nu

smartmotor scrie:in martie cand isi pune coada pe spinare iar, o fi atent si la parerile voastre.Da' n-am voie sa spun, pentru a ne pastra avantajul ;)

Deci, ai gasit si raspunsurile :)
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Martie 28th, 2009, 8:52 am

Jiglor mare il am de pe la 5000 km (50 cc)curea polini kevlar,role 5,5 RMS RACING,arculete malossi,contraarc malossi si cel mai grav este ca a crescut de la 3 la 3,5.Oricum se simte cand bag mana in gaz sfaraie tare,si da cu tine la top speed se aude o turatie foarte mare(75).
Pai chiar daca Smartmotor nu este de acord cu o toba zgomotoasa as prefera una lacuita si cu un silencer poate imi da ceva forta.
Stiu ca a inceput sezonul,deja la ora 12 ma duc pe cai mari dar kitul o sa il iau atunci cand imi face cu ochiu motorul.
Asteptam sa intre Smartmotor cu raspunsul lui.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Mai 13th, 2009, 8:20 pm

Kitul se comporta bine cu o chiulasa de 50 cc?
Eu doresc de la scuter nu viteze de 100 000000000 km ci doar un demaraj bunicel si un 80 acolea :)
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 15th, 2009, 4:53 pm

Hai sa fiti iubiti!
Au aparut multe piese pe site,care mai de care mai frumoase si mai bune.
EU doresc un kit ce ma poate ajuta foarte mult in demaraj si un 80 ca top speed.
Pe care il recomandati?
Jiclor mare de 090 aduce-ti?
Multumesc
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 15th, 2009, 5:23 pm

Pentru cei care gandesc ca si tine, au fost create ambalajele lucioase :lol:
Pentru 80km/ora top speed, intreaba-l pe alxemanuel cu ce invarte roata din fata in filmulete, si eventual pe EROS care nici el nu-mi pare prea dus la biserica :lol:
Jigloarele (si mai ales canalele aferente !) sunt montate deja in carburatoarele pentru 80cc ;)
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 15th, 2009, 5:37 pm

Pai eu zic ca un 80 este o viteza buna , chiar maricica la un amarit de scuteras (chiar si cu kit de 80),mai mult daca ti-ai dori nici nu cred ca ai obtine ;) (excepria de la regula sunt cei care prind cu un set de 50 cc undeva la 100 km/h :lol:
dar si cu cel vechi original din fabrica 60cc... omologat 50cc trecusem de pragul acesta.
Iar in legatura cu kitul da un ochi in ograda lui Smartmotor si iti alegi de acolo(eu zic ca cel cu chiuloasa isi face toti bani)
Ajungi undeva la 80 km/h si demaraj inbunatatit

Sau mai este varianta "omului visator"care il da bani afara din casa :
-uite aici toba frumoasa ,
una lacuita si cu un silencer
http://www.scutertuning.ro/kama_racing_exhaust/108.htm
-cureaua kevlar malossi http://www.scutertuning.ro/curea_kevlar_malossi/102.htm
sau unpic mai ieftina:http://www.scuter-centre.ro/magazin.html?marca=17&categ=23
-placute frana malossihttp://www.scuter-centre.ro/magazin.html?marca=16&categ=8
-Iar pentru bujie :http://forum.computergames.ro/87-auto-moto-velo/349012-vand-bujii-ngk-iridium-si-orice-filtru-kn-cel-mai-mic-pret.html
Si piesa de rezistenta:http://www.scutertuning.ro/cilindru_narakau_power_racing_85_cmc/90.htm
P.S:Sper sa nu se interpreteze ca fac reclama la anumite site-uri, era doar o mana de ajutor pentru un "visator"si pasionat al tuningului.Poate la vederea preturilor practicate de alti , se va trezi :lol:
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude GLUE » Iunie 15th, 2009, 5:44 pm

La preturile ale iti iei alt scuter.
Daca mai pui si munca si cat iei pe actualul scuter iti ajunga de un scuter nou de 150cmc care fuge normal si sigur cu 100km/h.

Dar gusturile nu se disputa.
Spor la treaba si sa iasa ce ti-ai dorit :!:
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 15th, 2009, 5:57 pm

Un pasionat de tuning (cum se auto-intituleaza Ciprian-Yamaha , nu ar tine niciodata cont de bani si nici cat isi va lua pe el daca il vinde :!: ;) Ce ar fi sa mergi la un salon de masini "tunate" si sa le spui la aia :
Ba nu sunte-ti intregi la cap , pai cu bani astia v-a luati nu stiu cate....... :lol:
Cred ca pleci cu capul spart de acolo :lol:
Fiecare are "pitici" lui , hai sa lasam omul sa-si faca damblaua,ca poate ai reuseste si ne lasa pe toti cu gura cascata :o Bafta Cipriane si daca iti cumperi de acolo , sa ne spui si noua ,poate facem un credit la banca si mergem mai multi (s-o punem de un discount) ;)
Scurta si plina de rahat
MARYOOS

Mesaj noude smartmotor » Iunie 15th, 2009, 8:56 pm

Ciprian-Yamaha, tu ca un tunar adevarat ce te afli, nici nu trebuie sa iei seama la ce spun uratzii si invidiosii de pe aici ;)
Da' parca mai tunasi ceva si pe scuterclub...
Eu nu iti pun link, spun numai sursa si dau un paste:

Sursa: http://www.craiova-online.ro

Un tip merge cu un trabant la cea mai tare firma de tuning.
Are norocul de il intalneste chiar pe proprietarul firmei si il intreaba:
- Domnule, am o intrebare.
Proprietarul:
- Spune, cu ce te pot ajuta?
Tipul:
- Vreau sa imi modific Trabantul !!! Vreau motor de 6000 de cmc, spoilere, jenti de 19 zoli, capota de carbon, woofer de 2000 de watti etc. Se poate?
Proprietarul:
- Se poate!
Tipul:
- Cat ma costa si pana cand este gata daca o las acum la dumneavoastra?
Proprietarul:
- Va costa 10$ si este gata intr-o ora.
Tipul:
- Domne, iti bati joc de mine???
Proprietarul:
- Pai cine a inceput primul???!!!
smartmotor
Admin

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 15th, 2009, 10:35 pm

Ce am mai tunat?
Am tunat azi pe vecina de la trei numai la jicloare...
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 16th, 2009, 12:50 am

Daca nu-i in patru timpi, intri la off; da' daca pui si poze, te iertam ;)
smartmotor
Admin

Mesaj noude 139qmb » Iunie 16th, 2009, 8:50 am

GLUE scrie:La preturile ale iti iei alt scuter.
Daca mai pui si munca si cat iei pe actualul scuter iti ajunga de un scuter nou de 150cmc care fuge normal si sigur cu 100km/h.

Numai un ofticat poate sa dea un asemenea raspuns. Tuningul nu este numai ce crezi tu "viteza si demaraj", Tunnigul este pasiunea de a modifica iar satisfactiile sunt imense ca ai facut asta cu mana ta, iar banii nu mai conteaza.

Cipriane, mai bine asculti ce spune nenea GLUE si i-ati piese pmmt sau cum dracu le spune , vezi ca au un cilindru la numai 100lei , e foarte bun mai ales ca nu este tratat, si mai au si alte piese, care o sa te faca sa plangi nu pentru ca ai pierdut 100lei ci pentru ca din vina lor poti sa duci scuterul la fiare vechi.

smartmotor, chiar mi-a plact bancul cu trabantul :x Atunci de ce dracu mai ne luam astfel de scutere?
139qmb

Mesaj noude GLUE » Iunie 16th, 2009, 10:14 am

Ar trebui sa-ti raspund dar ce-mi pasa mie cum gandeste viermele :twisted:
Daca ai sa te uiti si pe alte forumuri tocmai mi-ai repetat cuvintele fara sa dai autorul "Tuningul nu este numai ce crezi tu viteza si demaraj" :lol:

Incercam sa spun ca tuningul pentru curse e diferit de cel pentru oras.
Si daca te tine, te iau la mine prin oras pe sapte delauri cu pante de 10% sa vad cum iti merge jucaria si cat tine.

In rest daca ai timp din belsug si bani de la tata, faci ce vrei, dar mai bine faci ce stii cel mai bine si poti vinde pe piata muncii. ;)
E bine ca in viata sa fie un echilibru intre cat bagi si cat scoti. Altfel bagi ca MIG-ul pana nu mai poti.

Si sa stii asa pentru mintea ta mica: nici un cilindru nu poate merge mai mult de 30 secunde fara tratament!!!
Si tot pentru tine: diferenta nu e in materiale ci in honuirea cilindrului, care lasa santuri fine ce vor asigura lubrefirea pe viitor si viata lunga a motorului.
Dar tu faci tuning si n-ai deschis un manual de inginerie auto sa vezi care sunt conditiile de functionare ale unui ansamblu cilindru piston.

Tie iti recomand ca atunci cand iti iei cilidrul mult visat sa iei o bormasina, pasta de lustruit si pasla si sa stergi toate zgarieturile fine din cilindru, care abia se vad, si sa faci luciu oglinda la interior.
Asa vei avea performante mai mari si top speed... la magazin dupa altul :lol: :lol: :lol:

Si la ultima intrebare: Ca sa se mire pr....!
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 16th, 2009, 1:40 pm

Eu zic sa nu va certati...
Daca stati si va ganditi bine un tuning nu inseamna un kit de 80 si role de 8,un tuning inseamna un scuter ce te poate satisface(la drum lung NU satisface in pat) ce te poate lansa in demaraj precum un italienesc in vremuri bune.Eu spre exemplu am inceput usor,cu o amareala de 5 mil,din banii astia am vrut sa iau ceva de calitate,si am luat dar am incercat si in acelasi timp sa ma limitez la bani.Dupa aceea am inceput cu exteriorul,vopsea metalizata,stickere reising( :)) ) reflectorizante ce noaptea zici ca te uiti la globul din discoteca.
Am lucrat si am incercat sa maresc performantele multor scutere si incet incet mi-a iesit din mana un Runner ce sarea in 100 numaidecat,un chinez de 70 de kile ce dadea din roata spate pe asfalt ca armasarul la iepi etc,adevarul este ca te supui si la riscuri cand faci un tuning.
Pai am tunat un Runner Sp 2007 si am incercat sa o iau cu variator,ambreiaj kit sport apoi ultima dracie a fost toba,montat tot,dar uitasem de saiba de la variator si asa am folosit bratul fortei si am scos-o dar la final am rupt rulmentul ambielajul si e scump al drq unu dar ce sa faci ,riscurile meseriei.
Am invatat de la multi oameni ca intr-un china nu se merita sa investesti mult deoarece nu vei ajunge niciodata la performantele italienestilor.
Am invatat ca un CHINEZ intretinut te cara foarte frumos in carca cu un 80 daca ai grija de el.
O sa incerc sa va fac o poza cu scuterul meu ce a fost investit la motor doar 500 ron sa vedeti top speedul pe drum drept cu vant in fata ;)
Va salut iubitul vostru fan,Ciprian-Yamaha.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude robbyvclic » Iunie 16th, 2009, 1:57 pm

139qmb scrie:Numai un ofticat poate sa dea un asemenea raspuns

Acest forum este pentru a invata ceva unii de la altii( in materie de reparatii la scutere, nu pentru jigniri)
robbyvclic

Locaţie: Galateni, Teleorman

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 16th, 2009, 2:03 pm

EEE lasa ca GLUE este baiat mare si se descurca
ce-mi pasa mie cum gandeste viermele
:lol:
Scurta si plina de rahat
MARYOOS

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 16th, 2009, 2:17 pm

Deja intrati in offtopic urat de tot si ne suparam !!! aveti topicul cu caramele la dispozitie insa vad ca nu va ingramaditi sa postati acolo.
Este ultima avertizare !!! :
:evil:
alxemanuel

Mesaj noude 139qmb » Iunie 16th, 2009, 4:22 pm

Eu am spus ce inseamna cu adevarat tuning-ul. Pana acum nu am mai intrat pe alte forumuri, cica SUPERGLUE a scris pe alte forumuri ce inseamna tuning-ul si eu l-am plagiat, poate vrea drepturi de autor. Forumurile nu ma intereseaza pt ca nu am ce invata din ele "honuirea inseamna santuri pt ungere" :lol: ,hai ca-i tare.
139qmb

Mesaj noude Dan » Iunie 16th, 2009, 6:49 pm

@139qmb:
Imi pare bine ca ai un nivel de cunostinte tehnice care depaseste discutiile de pe forumuri :shock:
Noi suntem cativa tampiti pe aici (cu plecaciune imi rog colegii de forum sa-mi ierte epitetul, si sa-mi inteleaga folosirea lui doar ca si nuanta ) care stam si noi de vorba in ograda noastra.
Nu vreau sa comentez nici unul din posturile tale, vreau numai sa nu strici atmosfera de aici.
Este foarte bine ca te poti manifesta liber, dar poate nu-i cel mai potrivit loc pentru tine.
O spun si eu ca o parere...
Subiectul a fost deschis de Ciprian-Yamaha, si nu cred ca-i pare bine nici lui ca apar asemenea reactii pe subiectul lui.
Din respect pentru noi toti si pentru bunul simt, te rog sa o lasi mai moale...
O seara racoroasa la toti ;)
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
In cazul in care vi se par prea mici preturile, va rugam sa ne contactati !
Dan

Locaţie: peste tot pe unde-i nevoie de o mana de ajutor...

Re: Caramele cu pedale

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 17th, 2009, 10:43 am

Tata mi-a povestit ieri, sa-i pui cu o fanta in sus si nu stiu ce.
Ca asa se facea la Dacii odata.
@Marius ,NU suport cafeaua!
Ataşamente
Ciprian002.jpg
chinezaria mea frumoasa...
Imagine005.jpg
uita-ti ce inseamna un scuter tunat...
aaaa (7).jpg
aaaa (6).jpg
aaaa.jpg
Ciprian-Yamaha

Re: Caramele cu pedale

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 17th, 2009, 10:58 am

Felicitari pentru cel alb , imi plac modificarile aduse(daca mi-l faci si pe al meu asa iti dau un butoi de rom :lol: )
Cel alblastru , cred ca nu ai apucat sa faci nimic la el(exterior m-a refer).Oricum bravo , bine ca ai ambitie si vrei sa creezi ceva frumos.Numai vezi sa sti cand sa te opresti , bani nu vin odata cu ploaia :!: ;)
Scurta si plina de rahat
MARYOOS

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iulie 3rd, 2009, 12:18 pm

A sosit kit-ul de 80.
Am planuri mari cu el ;)
Ataşamente
DSC00388.JPG
DSC00387.JPG
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude MARYOOS » Iulie 4th, 2009, 2:33 pm

Chiar sunt curios ce planuri ai tu cu un cilindru si un piston ?
Sper sa ne povestesti si noua ,dar sa nu incepi cu povesti pescaresti (ca ai prins sute de km cu el , ca stricam prietenia :D )
Spor la treaba si sa nu uiti sa ne povestesti si noua ;)
Scurta si plina de rahat
MARYOOS

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iulie 7th, 2009, 11:39 am

Neah,nu sunt genul am un turbo si nu stiu daca imi da acu peste cap...
O sa fac zeci de mii de combinatii la nivelul transmisiei cu contrarc alb vopsit cu oja,arculete,role etc.
Pun poze si rezultate !!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude alxemanuel » Iulie 8th, 2009, 12:13 am

sunt tare curios de rezultate :lol:
alxemanuel

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iulie 15th, 2009, 5:17 pm

Deci,am stat si m-am gandit,ma duc la SC sa instalez kitul.
Bun,azi ma duc 3 ore a durat dracia,reglat,schimbat si seful de acolo face?
Moama,ce sa schimb la el ambreiaju si cureaua,au 7000 de km si sunt ca noi,deci nu am mai stat la configurare.
Cert este ca :imi trebuie carb de 80 si toba golita sau Tecnigas Next r.
Bani nu mai sunt dar astept pana de ziua mea ,poate pica ceva.
Rezultate:0-50=4,2 secunde(role de 6,5)
Top speed 82.
Ma duc sa fac rodajul !
V-am pupat!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude alxemanuel » Iulie 15th, 2009, 5:48 pm

poi tu stai pe forum si dai explicatie altora si tie iti repara altcineva scuterul? , rusinica :)
Cat a fost manopera?
alxemanuel

Mesaj noude GFN » Iulie 15th, 2009, 7:07 pm

Cum se zice............Teoria ca teoria dar practica ne omoara!!! :mrgreen:
Sincer , daca nu ai scule sau ce iti trebuie mai bine nu te apuci ca mai rau strici.
Bafta la tunarit!!!
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iulie 15th, 2009, 8:37 pm

166 lei cu toata treaba.
Imi pare rau ca v-am dezamagit dar nu vroiam sa crap eu setul.
Ciprian-Yamaha

Următorul

Înapoi la Tuning