[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum SmartMotor • Vezi subiect - probleme cu esapamentul

probleme cu esapamentul

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

probleme cu esapamentul

Mesaj noude floryan » Februarie 21st, 2009, 8:11 pm

de cand am cumparat scuterul am avut niste mici probleme cu toba de esapament,se tot rupeau ba colierele de fixare ba suportul.
a mai avut cineva probleme de felul asta?
am pus si un atasament ca sa vedeti cum am rezolvat ,sper sa se vada.
noroc cu taica-miu.
Ataşamente
Fotografii-0009.jpg
floryan

Locaţie: timisoara,timis

Re: probleme cu esapamentul

Mesaj noude Bogdy81 » Februarie 21st, 2009, 9:41 pm

Si pe mine m-au chinuit mult timp colierele de la toba! Cel mai bine o rezolvi cu niste potcovita luata din orice magazin unde sunt fieroase! Sunt de felurite grosimi,latime etc! Eu am rezolvat-o acasa pt. ca e mai moale la indoit si sunt sigur ca o sa te descurci! Culoarea i-am dat-o cu un spray ce imita nichelul si e ok! Merge si bronzul, din ala la sticluta! Intra la sectiunea 'stickere smartmotor' si vezi ca am si o fotografie in care se vede si toba! De cand i-am pus colierele de potcovita nu am mai avut nici un fel de probleme cu toba!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude floryan » Februarie 21st, 2009, 10:12 pm

la mine la scuter am facut niste coliere de aluminiu late iar suportul a fost sudat unde s-a rupt si intarit cu o platbanda sudata pe interior
scuterul ii gopop zip bt49qt7
floryan

Locaţie: timisoara,timis

Mesaj noude bebe7400 » Septembrie 17th, 2013, 11:21 am

Iata aici o idee pentru cei care au probleme cu colierele originale...care intr-adevar, se rup foarte repede (eu am schimbat 3 seturi in 3 ani). Colierele din poze le-am cumparat de la un magazin cu obiecte si materiale ptr instalatii sanitare, sunt coliere pentru tevi cu diametru de 110 mm, pe ele scrie 102-116 mm. Par mult mai rezistente decat cele originale din inox si arata destul de bine, zic eu. Trebuie doar sa majorati gaurile de prindere pe suport, de la 6 mm la 8 mm.
Sper sa nu se supere Smartmotor pentru ca vin cu aceasta solutie, ce nu implica achizitionarea de coliere din magazinul dumnealui.
Ataşamente
IMG_20130917_110009.jpg
IMG_20130917_110000.jpg
Respect !
bebe7400

Locaţie: Hunedoara

Mesaj noude florin1972 » Octombrie 1st, 2013, 9:28 pm

deci ai rezolvato felicitari dai o bere pentru patent
florin1972

Locaţie: deva

Înapoi la Mecanica