Problema cu filtrul de aer sport

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Problema cu filtrul de aer sport

Mesaj noude Sv3bb3 » Iunie 21st, 2009, 8:37 pm

Salut Am si eu un scuterik de 49 cm..4t o chinezoaica. Acum cateva zile in urma mi-am luat un filtru de aer sport. Toate bune si frumoase l-am montat am reglat putin supapele 0,4 pe admisie 0,7-0,8 pe evacuare si am plecat la o plimbarik...
1 prima problema ... a prins un grohait parca as merge fara toba :| (filtrul de aer e prins direct de carburator)
2 La viteze mari 55-60 imi da rateuri... Acum nu stiu unde le da ori in admisie ori in evacuare...
Va rog frumos imi putetzi da cateva ideei .... si cum sa il fac sa nu mai dea rateuri....
Sv3bb3

Re: O problema...

Mesaj noude firu_catalin » Iunie 21st, 2009, 10:07 pm

pune filtrul de aer stock inapoi cele sport conice sunt o mare tampenie..sau macar cauta filtru d aer stock da cu burete nu cu hartie
... want speed, but the brakes are strong?!?
firu_catalin

Locaţie: tecuci,judetul galati

Mesaj noude GLUE » Iunie 21st, 2009, 10:32 pm

Sv3bb3 scrie:...Toate bune si frumoase l-am montat am reglat putin supapele 0,4 pe admisie 0,7-0,8 pe evacuare si am plecat la o plimbarik...
si cum sa il fac sa nu mai dea rateuri....

1 Te rog nu mai scrie cu limbaj de mees ca nu toti inteleg!
2. Daca alea sunt jocurile in mm atunci ma mir ca merge! Probabil ai vrut sa scrii 0.04 si 0.07 (in mm). Chiar si asa admisia e prea stransa! ar trebui .06 si evacuarea minim 0.08mm. Refa reglajele asa si o sa dispara rateurile
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude Sv3bb3 » Iunie 21st, 2009, 10:38 pm

am Inteles...sper sa fie de acolo.. intrebare de unde pot cumpara o lera cu dimensiuni mici adica 0,04 0,05.....0,09..Lera normal are doar 0,05....0,10
Sv3bb3

Mesaj noude GLUE » Iunie 21st, 2009, 11:00 pm

Sv3bb3 scrie:am Inteles...sper sa fie de acolo.. intrebare de unde pot cumpara o lera cu dimensiuni mici adica 0,04 0,05.....0,09..Lera normal are doar 0,05....0,10

Da stiu asta e partea cea mai faina. Eu am o lera ce pleaca de la 0.02 cu pas 0.01 pana la 0.5mm.
Partea proasta e ca are lamele scurte si sa ajungi pana la tacheti e o adevarata aventura.

Partea practica: invarte surubul de la tacheti 1 tura fix si masoara jocul rezultat, asa vei sti cam cat e de mare daca inavarti 1/4 ture sau 1/10 ture ;) .
Deci de la 0.05 ii mai dai drumul aprox 1/x ture. N-am scris o valoare exacta pt ca nu stiu daca filetele sunt la fel la toate chinezoaicele ;) .
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude Sv3bb3 » Iunie 22nd, 2009, 8:31 am

Da bine gandint.... Ce parere aveti despre filtrele de aer sport tip con montate pe motoare 4t....
Mototrul meu cu filtru de aer sport merge bine doar ca mai da cateodata sa se inece la plecarea dupa loc.. dar in rest e ok la consumul de combustibil....
Dupa cum am mai spus singurul inconvenient este ca scoate un zgomot :x parca nu ai avea toba.
Sv3bb3

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 22nd, 2009, 1:06 pm

Sv3bb3 scrie:intrebare de unde pot cumpara o lera cu dimensiuni mici adica 0,04 0,05.....0,09..Lera normal are doar 0,05....0,10

Daca esti din Bucuresti incearca la Bricostore , eu am gasit la Orhideea este vreo 15 Ron si are
0,04 0,05.....0,09

In legatura cu filtru de aer sport , sper ca la o groapa mai serioasa sa nu-ti "plece" carburatorul cu tot cu filtru "lucios", in rest daca esti multumit de felul in care merge motorul , este cat se poate de ok .Daca nu ne vedem in magazinul online la Smartmotorhttp://smartmotor.ro/magazin/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=70&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=1
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude Sv3bb3 » Iunie 22nd, 2009, 4:58 pm

MARYOOS scrie:
Sv3bb3 scrie:intrebare de unde pot cumpara o lera cu dimensiuni mici adica 0,04 0,05.....0,09..Lera normal are doar 0,05....0,10

Daca esti din Bucuresti incearca la Bricostore , eu am gasit la Orhideea este vreo 15 Ron si are
0,04 0,05.....0,09

In legatura cu filtru de aer sport , sper ca la o groapa mai serioasa sa nu-ti "plece" carburatorul cu tot cu filtru "lucios", in rest daca esti multumit de felul in care merge motorul , este cat se poate de ok .Daca nu ne vedem in magazinul online la Smartmotorhttp://smartmotor.ro/magazin/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=70&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=1

Recomandarea ta ar fii sa folosesc filtru de aer sport sau stock ?? vreau doar o parere asa ca intre scuteristi :geek:
Sv3bb3

Mesaj noude GLUE » Iunie 22nd, 2009, 5:06 pm

Parerea mea filtru stoc cu burete (nu cu hartie).
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude Bogdy81 » Iunie 22nd, 2009, 11:23 pm

Filtru stock fara nici un fel de rezerva! Dar nu cu hartie ci doar burete!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Re: Problema cu filtrul de aer sport

Mesaj noude sticlistul » Aprilie 17th, 2010, 10:05 pm

odata pus filtru "sport" carburatorul necesita automat un jet principal mai mare cu 2-3 numere altfel amestecul e sarac si apar probleme la motor si nici cine stie ce performanta nu obtineti . eu la kymco meu am filtru stock din celuloza ,daca schimb cu unul stock cu burete se mareste cantitatea de aer care intra in carburator ? daca da sa stiu sa schimb si jetul principal
sticlistul

Locaţie: Galati

Mesaj noude YYonutZZ » Aprilie 19th, 2010, 6:04 pm

am fost si eu curios sa vad cum merge scuterul cu filtru de aer sport si spre surprinderea mea merge chiar foarte bine si nu a trebuit sa-i maresc jigloarele...plus ca scuterul scoate un zgomot care mie imi place:P...
YYonutZZ

Locaţie: Peris, Ilfov

Mesaj noude sticlistul » Aprilie 20th, 2010, 7:34 pm

YYonutZZ scrie:am fost si eu curios sa vad cum merge scuterul cu filtru de aer sport si spre surprinderea mea merge chiar foarte bine si nu a trebuit sa-i maresc jigloarele...plus ca scuterul scoate un zgomot care mie imi place:P...

si esti sigur ca amestecul nu este sarac ? nu de alta dar sa nu strici motorul de aiurea si in plus cu cat e reglat mai bine amestecul cu atat si performantele cresc ... deci sfatul meu citeste bujia

ps: doar jiglorul principal trebuie marit
sticlistul

Locaţie: Galati

Mesaj noude YYonutZZ » Aprilie 22nd, 2010, 10:00 pm

performantele sunt destul de bune,cel putin eu sunt multumit...o sa verific maine si bujia sa-ti dau un raspuns clar:P...
YYonutZZ

Locaţie: Peris, Ilfov

Înapoi la Mecanica