RASPUNS

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

ce se intampla daca membrana din carburator e crapata

Mesaj noude mihaitza baotian » Aprilie 8th, 2010, 7:22 pm

am cazut cu scuterul si mia curs ulei probabil din baie habar nu am k am desfacut a2a zi tot si nu imi puteam da seama pe unde a curs.am inlocuit membrana din carburator cu o alta membrana de la un carburator cu un miez mai mare ,,,, in fine de ce numai fuge asa 85?
aqm dabea 60-65rar :roll: :roll:
mihaitza baotian

Re: ce se intampla daca membrana din carburator e crapata

Mesaj noude floryan. » Aprilie 8th, 2010, 11:30 pm

in mod normal trebuie inlocuita membrana cu una noua de acelasi fel(adica nu prea tin improvizatiile)
pt viteza de 60 poate exista un remediu:refacerea scaunelor supapelor
ceea ce ti-am zis poate fi numai o cauza.
Atentie la motociclisti; Mintea e ca parasuta: functioneaza doar cand e deschisa!
floryan.

Locaţie: Timisoara,Timis

RASPUNS

Mesaj noude mihaitza baotian » Aprilie 8th, 2010, 11:35 pm

fama sa inteleg ce scaune???si cu membrana am pus mai demolt alta si nu e ca originALA DUPA UN TIMP SE DEFORMEAZA CAUCIUCUL SI DAK DESFAC CARB NUMAI INTRA MEMBRANA PE NERVURILE ALEA ,,,
mihaitza baotian

Re: RASPUNS

Mesaj noude floryan. » Aprilie 9th, 2010, 12:20 am

deci in primul rand nu mai da "new topic" dai doar "post reply"
poi pur si simplu trebuie demontata chiulasa si scoase supapele si slefuite(rectificate scaunele lor)
nu e o operatie prea grea de facut,insa ai nevoie de cateva scule si ceva pasta de rectificat supapele(daca nu te pricepi mai bine duci chiulasa la un atelier specializat in asa ceva)
si in legatura cu membrana de cauciuc,ea trebuie sa fie conforma cu originalul nu improvizatie,ca atunci e clar ca nu va merge bine.
si in legatura cu uleiul e posibil sa se fi fisurat baia blocul?! si de aia sa curga .
pentru a ajunge la o idee cat mai buna de ceea ce se intampla cu scuterul tau trebuie sa ne dai mai multe detalii.
ca asa cu presupul ne tot putem da pana la nesfarsit.
salut si ne mai citim...........
Atentie la motociclisti; Mintea e ca parasuta: functioneaza doar cand e deschisa!
floryan.

Mesaj noude mihaitza baotian » Aprilie 9th, 2010, 10:08 am

nu e baia sparta boss k amschimbat uleiul de a2a zi de knd am cazut cuel si nu curge pe nikaieri.probabil k a dat pe vreun furtun ,,,,,,,,nici in filtru nu mi-a dat e cva ciudat probabil o trebuii curatat carburatorul.pana sa cad imi fugea 85-90 ...nu cred k are treaba in motor kred k in alimentare
deoarece nici relantiul nu mai sta.....(asfalt uscat )
mihaitza baotian

Mesaj noude floryan. » Aprilie 9th, 2010, 10:12 am

de unde esti? esti din timisoara?(actualizeaza-ti datele de la profil,panoul utilizatorului)
ai pus acolo la membrana in carburator toate bine? arcul acela si cuiul de dozaj?
muta siguranta aia de la cui pe penultima pozitie numarand din jos in sus, si fugi dai o tura sa vezi daca s-a schimbat cv
Ultima oară modificat de floryan. pe Aprilie 9th, 2010, 10:15 am, modificat de 2 ori în total.
floryan.

Mesaj noude mihaitza baotian » Aprilie 9th, 2010, 10:14 am

boss stau la 10 km de ploiesti pe dn1 (romanesti)dak ai auzit.
mihaitza baotian

Re: ce se intampla daca membrana din carburator e crapata

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 9th, 2010, 11:25 pm

sa te uiti si la reglazele supapelor (lera) 0.05 admisie si 0,08 evacuare bafta!
radu_steaua

Locaţie: hunedoara

Înapoi la Mecanica