Calitatea pieselor folosite

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Calitatea pieselor folosite

Mesaj noude mirciulik » Aprilie 12th, 2010, 7:48 pm

La 5000 km desi nu aveam probleme vizibile la scuter, am zis sa incerc sa experimentez cate ceva pe la transmisie.

Mai intai am luat o curea la 15 lei pentru a o tine de rezerva. La 5000 km am masurat cureaua originala si am vazut ca e roasa cam 1mm in latime. Am pus cureaua de 15 lei...urmand ca cea originala sa o tin de rezerva. Dupa 100km s-a facut franjuri. M-am foit doar prin oras....deci nu s-a incins prea tare..si nici nu am fortat-o (100 km in vreo 2 saptamani).

Am pus cureaua originala la loc, acum am 6000 km si inca tine.

Rolele originale am zis sa le inlocuiesc cu altele. Am dat 28 lei...si dupa 1000 km...din care 600 in rodaj cu noul set motor....vad ca s-au ovalizat. Momentan am pus alte role de 7gr.

Rolele cred ca s-au stricat din cauza uzurii distantierelor de plastic din variator. Acum am pus distantiere noi ...si sa vad cat ma tin. Totodata...partea metalica din spatele variatorului...mi-a ros 1-2mm din material. Noroc ca acolo erau suruburile limitatorului. Delimitarea am facut-o pe la 3000km...si se observa pe variator...o uzura mai mare pe mijlocul lui.

M-am hotarat sa nu mai cumpar piese din piata, ci sa le iau de aici. Ma gandesc sa cumpar un nou variator ...si o curea kevlar.

Un variator china e cam 50-60 lei. Un malossi multvar 2000 este cam 300 lei.
O curea malossi kevlar...e cam 130 lei.

Scuterul il voi folosi pentru drumuri lungi: 200-500km intr-o zi. Vreau sa cumpar ceva mai de calitate...dar parca nici 300 lei nu-mi permit pentru un variator.

O solutie de mijloc exista?
mirciulik

Locaţie: Galati

Re: Calitatea pieselor folosite

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Aprilie 12th, 2010, 9:38 pm

Atat zic,dai un ban dar stii ca face ;)

Merg pe multivar si garantez,super calitate !
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude Dan » Aprilie 15th, 2010, 12:40 pm

mirciulik scrie:...Rolele originale am zis sa le inlocuiesc cu altele. Am dat 28 lei...si dupa 1000 km...din care 600 in rodaj cu noul set motor....vad ca s-au ovalizat...

De la noi sa cumperi cu 14lei, nu ai vrut :D
mirciulik scrie:...Un variator china e cam 50-60 lei. Un malossi multvar 2000 este cam 300 lei...

Ai facut 5,000Km cu variatorul original.
Si este produs tot in China.

Ca si raport calitate/pret piata nu a fost niciodata o solutie, (una rapida, da!) chiar daca pot exista si exceptii; zona de est a tarii este plina de "importuri" via Basarabia, care sunt cel mai adesea de la furnizori imposibil de verificat.

Si noi am avut un lot foarte mare de curele de transmisie cu probleme (din 10 bucati patru erau proaste si era imposibil de aflat inainte de montaj !) am aflat insa din feed-back-urile clientilor (chiar daca nu la modul la care era corect sa aflam :( ) si le-am vandut ca si curele de avarie, la 14 lei la utilizatorul final si la 6 lei la revanzatori...

Problemele apar cand cauti un furnizor care sa intruneasca mai multe cerinte si dai de un tepar...

Incearca daca vrei si un variator de la noi, (fie cu bucsa de bronz fie cu bucsa otel, tu alegi !) si o curea de 52 lei, iar daca consideri ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor tale in trei luni, ni le trimiti inapoi!
Incerci ?
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
In cazul in care vi se par prea mici preturile, va rugam sa ne contactati !
Dan

Locaţie: peste tot pe unde-i nevoie de o mana de ajutor...

Mesaj noude SpecialScuterService » Aprilie 15th, 2010, 1:15 pm

partea negativa e ca toate curelele cumparate de la noi sunt chinezesti
SpecialScuterService

Mesaj noude Dan » Aprilie 15th, 2010, 1:28 pm

Daca te vei uita putin in jur, vei observa ca sunt prea putine pe care sa fie o alta eticheta decat "made in China" si nu toate sunt de o calitate indoielnica...
Fa diferenta intre tricourile din bazar, pantofii cu talpa de carton si scutere :lol:
Oricum noi discutam aici numai despre scutere produse in China (ori in Olanda pentru cei care mai cred asta :lol: ) si chiar sunt si scuteristi multumiti de ce au facut chinezii, atat ca si pret cat si de calitate.
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
Dan

Mesaj noude SpecialScuterService » Aprilie 15th, 2010, 1:55 pm

asa e.la haine prefer sa astept 2,3 saptamanii si le iau de afara
la piese de scutere putini isi permit sa comande de afara piese originale
si masinile sunt copiate undeva in japonia china sau india
SpecialScuterService

Mesaj noude Geoopsy » Aprilie 15th, 2010, 2:11 pm

Ca un contrast, la tot topicul. Daca Chinezi, incep sa produca Volvo, nu v-ati dori sa aveti, o asa masina ?
Stiati ca..."BINELE O DUCE RAU IN ROMANIA"...?

Vizionati drumetiile lui Geoopsy...
Geoopsy

Mesaj noude Dan » Aprilie 15th, 2010, 2:34 pm

SpecialScuterService scrie:...la haine prefer sa astept 2,3 saptamanii si le iau de afara...

Tu esti un caz fericit, eu nu-mi permit sa-mi comand haine "afara" :? si mi-e teama ca nici majoritatea celor de aici...(fac exceptie bineinteles cei care pot plati 300lei pe un CVT...)

Daca s-ar produce Volvo la pret de China, mi-as lua doua, oricum ar fi la sfert din pretul celei suedeze (amandoua!)
Si daca voi gasi si piese de schimb, as fi chiar fericit!

Eu cred ca am atins maturitatea celor care platesc produse si nu nume, dar cum parerile sunt impartite si fiecare are dreptul la o opinie fara a fi blamat, nu pot decat sa va recomand a va cheltui banii (si asa putini) la cel mai intelept mod cu putinta ;)
Dan

Mesaj noude busu0104 » Aprilie 15th, 2010, 5:45 pm

eu am pus variator cu bucsa de bron si role de 8 grame , de la smartmotor si o curea powerlink , si vreau sa spun ca sa schimbat cu totul scuteru, se simte cum trage mult mai bine si mai mare viteza, nu mai patineaza cureaua....am demarajul mai mare decat cu variatorul dinainte care aveam role de 6.5 gr. deci cumpara si tu tot asa ca mine si o sa vezi ca merita!!!!
racing o sa fac cu rieju meu >:)...
busu0104

Locaţie: Targoviste

Mesaj noude SpecialScuterService » Aprilie 15th, 2010, 6:55 pm

nume nu inseamna tot timpul calitate.
marca volvo a fost vanduda unor chinezi ...parca
SpecialScuterService

Mesaj noude mirciulik » Aprilie 15th, 2010, 8:22 pm

Incearca daca vrei si un variator de la noi, (fie cu bucsa de bronz fie cu bucsa otel, tu alegi !) si o curea de 52 lei, iar daca consideri ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor tale in trei luni, ni le trimiti inapoi!
Incerci ?

Incerc.
Sper ca piesele aduse de "romanii de peste Prut" sa fi fost de proasta calitate.

Astfel voi incerca mai intai un variator si o curea la 52 lei. Care este diferenta intre bucsa de bronz si cea de otel? Pretul vad ca este identic (49 lei)?

PS: Referitor la: "daca consideri ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor tale in trei luni, ni le trimiti inapoi!"
Daca le iau in mai....dupa 3 luni adica inceputul lui august....s-ar putea sa depasesc 5000km parcursi. Vara asta voi face cu scuterul Transfagarasanul, Cheile Bicazului...si inca cateva atractii.
Eu as fi multumit sa ma tina noile piese...lafel de mult ca cele originale (adica macar 5000km ).

Zilele urmatoare voi lansa o comanda catre dumneavastra.
mirciulik

Mesaj noude mirciulik » Mai 22nd, 2010, 9:58 pm

Nume SKU Pret
Ansamblu variator CVT 49.00 lei
Curea transmisie 669 CTR669 52.00 lei
Ventilator CVT VT 5.00 lei
Filtru de benzina FBH 2.00 lei
Ventilator V 5.00 lei
Plastic inchidere carene inferioare PFS 9.00 lei
Bucsa suport motor BSM 5.00 lei
Bucsa inferioara telescop spateBITS 7.00 lei
Bucsa superioara telescop spateBTS 7.00 lei
Bucse motor BM 12.00 lei
Bucse suport motor BSMI 12.00 lei

Total: 165.00 lei

Acum am trimis o comanda, insa am senzatia ca nu s-a finalizat corect. Am completat toate campurile cu datele corecte de contact. In cazul in care nu e valida, v-as ruga sa ma anuntati.

Referitor la piesele comandate: Variatorul il doresc pe cel cu bucsa de bronz, curea Powerlink. Am inteles ca aveti un ventilator pentru variator mai special. Paleti mai mari. Daca cumva e cel standard atunci as putea sa-l retrag de pe lista.
Plastic inchidere carene inferioare as dori pe culoarea rosie. Daca nu e, merge si negru.
Deasemeni as dori sa schimb toate bucsele din partea din spate a scuterului: motor, cadru, amortizor. Eu am trecut cate 1 din fiecare. Am considerat ca e set. In cazul in care bucsele se comanda cate 2 atunci v-as ruga sa-mi completati dumneavoastra comanda.

Ma scuzati pentru postul lung.
mirciulik

Mesaj noude smartmotor » Mai 25th, 2010, 12:47 am

Nu are legatura forumul cu comenzile :D
Daca nu te descurci pe site, poti trimite intr-un email la office@smartmotor.ro tot ce vrei sa comanzi, si numarul de telefon la care poti fi contactat !
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude mirciulik » Mai 28th, 2010, 8:51 pm

Revin cu primele impresii. M-am plimbat doar vreo 10km, dupa o ploaie, prin oras.

Vechiul variator avea un joc foarte mare in bucsa de bronz, si din cauza imi aparea o vibratie in scuter si in sunetul motorului. Deasemeni in 1000 km imi strica un rand de role. Ultimele pe care le-am pus au fost de 11gr, si mergea foarte bine, aveam demaraj bun si viteza maxima aceeasi: 70km/h.

Bun...acum sa revenim la noile piese montate pe scuter.

Am avut ceva batai de cap, deoarece la vechiul variator exista o saiba de aliniere in spatele lui. Cand am pus noul variator a trebuit sa scot acea saiba, deoarece imi atingea Coroana in capacul transmisiei. Pana am identificat problema am dat de cel putin 4 ori capacul jos. :D Am rezolvat problema prin eliminare, insa saiba a fost ultima pe lista. Ghinionul meu.

Dupa ce s-a oprit ploaia, am zis sa fac si o proba de drum.

Schimbari aduse scuterului: Variator nou, cu role de 8Grame si curea Powerlink.
Desi rolele acestea sunt mai usoare decat precedentele, demarajul mi-a scazut simtitor, viteza maxima in linie dreapta e cam cu 2-3km/h mai mare, insa cand am prins putina vale m-am dus la 76km/h (pe gps) si cred ca se ducea in 80 insa masina din fata mea frana....si nu am vrut sa risc ceva (oricum era ud pe jos). Cu vechile piese pe drum drept aveam 70 iar la vale 71 :D

Sunt sanse ca maine sa fac un drum mai lung 40-60km...si pot veni cu mai multe detalii.

Dupa ce am facut micul test de drum am desfacut din nou transmisia sa vad ce gasesc. Variatorul deja incepuse sa se lustruiasca: semn bun.

PS: Multumesc si echipei smartmotor pentru rapiditate si seriozitate.
mirciulik

Înapoi la Mecanica