Piston Spart

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Piston Spart

Mesaj noude gabriel » August 20th, 2010, 8:43 pm

am si eu o intrebare mi s-a spart aproape tot motoru de la piston pana la supape le-a facut terci si nu stiu din ce cauza.
nu se auzea nimic la motor, batai sau frecaturi ceva de genul, deci mergea perfect si am avut aproape tot nou de la piston pana la chiuloasa, n-am facut nici 2000 de km cu ele.
ma puteti ajuta cumva sau daca e cineva din tm care ma poate ajuta sa nu mai dau inca o tura de bani aiurea.
Si biela mi-a indoit-o de m-am mirat de nu s-a rupt asa tare,sa indoit .va multumesc
gabriel

Locaţie: timisoara

Re: spart piston

Mesaj noude GhostRider » August 20th, 2010, 9:43 pm

Nu ai pus din greseala motorina in loc de benzina? Ai avut kit de 80?
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude mirciulik » August 20th, 2010, 10:25 pm

Mie imi suna a distributie sarita de la punct, sau lantul de distribuitie rupt. Oricum nasol momentul.
mirciulik

Locaţie: Galati

Mesaj noude GhostRider » August 21st, 2010, 1:20 am

Distributia sarita se poate dar daca se rupe lantul nu se intampla nimic de genul asta doar se oprea motorul. Oricum vei avea nevoie de un mecanic cu multa pricepere la scutere in 4timpi si sa aibe si simt de raspundere ceea ce e rar de gasit dar daca ai putin habar de mecanica poti sa-l repari si singur cu ajutorul forumului si eu tot asa am invatat si acum repar si la altii nu numai scutere si motociclete mari.
GhostRider

Mesaj noude gabriel » August 21st, 2010, 9:39 am

nu am bagat motorina si da am (avut piston de 80c) lantu la distributie ie intreg dar nu inteleg de ce mia indoit biela
gabriel

Locaţie: timisoara

Mesaj noude GhostRider » August 21st, 2010, 9:46 am

Cel mai probabil a sarit distributia pistonul a lovit una dintre supape care a si rupt-o si de aici au venit toate problemele urmatoare
GhostRider

Mesaj noude G£aÐ » August 21st, 2010, 9:48 am

gabriel scrie:nu am bagat motorina si da am (avut piston de 80c) lantu la distributie ie intreg dar nu inteleg de ce mia indoit biela

sal, nu are legatura cu ce fel de piston ai avut, 47 sau 50mm.

cauzele pot fi multiple: siguranta sarita de pe bolt, defect din fabricatie la piston si ruperea unei urechi,etc
si da, ca sa patesti asta nu e nevoie ca inainte sa ai simptome de bataie, frecare, etc.
poate ceda brusc, si din cauza turatiei- in mers face ravagii in motor.
Reparatii pentru doi si patru timpi, in Bucuresti
Prefer Militari, dar ma pot deplasa oriunde in oras
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude G£aÐ » August 21st, 2010, 10:03 am

P.S. problemele tale nu sunt de la distributie ci in zona pistonului cu ceva defect- rupere in zona boltului si de aici blocarea bielei in piston. nici la masinile de 200cp lovirea pistonului in supape nu indoaie biele.
daca ai opservat pistoanele mici nu ating supapele iar cele mai mari de peste 47mm au o adancitura de 2-3 mm. la a doua tura a pistonului dupa indoirea supapei sigur nu mai atinge pistonul iar motorul se opreste lent nemaiavand compresie nici decum sa se blocheze si sa faca ravagii
;)
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Mesaj noude francisco » August 27th, 2010, 8:11 am

salutare!!!! asea se intampla cand se foloseste chit de 80 pe o structura de 49cc sa fim seriosi .dar cand are balta peste .....Eu a-s fi multumit de un chit de 60cc cred ca e ok .succes
francisco

Locaţie: romania galati

Mesaj noude G£aÐ » August 27th, 2010, 9:18 am

francisco scrie:salutare!!!! asea se intampla cand se foloseste chit de 80 pe o structura de 49cc sa fim seriosi .dar cand are balta peste .....Eu a-s fi multumit de un chit de 60cc cred ca e ok .succes

sal !! esti putin dezinformat.
deci... nu are legatura cu platforma de 49cc si ca nu suporta.
eu am set de 100cc piston de 50mm/ 3000km si merge perfect, nu bate si nu a stricat nimic.
Daca te refereai la calitatea pieselor chinezesti si ca,
la cateva sute-mii de pistoane apare un defect de fabricatie si cedeaza... i ti dadeam dreptate.

eu m am lovit si de pistoane sparte de 49cc, asa ca... sory ;)

la fel succes
:idea:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Înapoi la Mecanica