ulei pentru scutere.de care? de unde?

Probleme mecanice aparute, si rezolvarea lor

Moderatori: alxemanuel, GLUE

ulei pentru scutere.de care? de unde?

Mesaj noude mihai_iulyan » Decembrie 13th, 2008, 6:03 pm

eu folosesc ulei motul scooter expert 4t si il schimb la 1500km sau 2000km?daca nu il schimb incepe sa miroasa a incins
Voi ce ulei folositi la scutere?
In femei si in frane sa nu crezi niciodata
mihai_iulyan

Locaţie: bolentin deal

Re: ulei pentru scutere.de care? de unde?

Mesaj noude Bogdy81 » Decembrie 13th, 2008, 6:10 pm

Eu folosesc Castrol 10W40 vara si acum pe timp de iarna i-am pus Mobil1 5W30! Schimbul de ulei il fac la 1000 km!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude GLUE » Decembrie 19th, 2008, 1:48 pm

Orice ulei sintetic, pentru motorare cu benzina, cu acelasi indicativ ca cel original (scris in manualul scuterului) este perfect.

E o falsa iluzie ca uleiul de moto e mai bun ca cel de auto (pe demonstrate).

E doar o gaselnita comereciala a vanzatorilor si distribuitorilor de uleiuri pentru a compensa prin pret
(a se citi adaosuri NESIMTITE) volumele mici de vanzare ale uleiului de moto.
Nu e nici o diferenta intre uleiul de motor auto si cel de moto.!!!!

Daca nu ar fi asa atunci toata lumea ar pune in motoarele de auto, ulei de moto care ar fi mai bun si mai "rezistent".

Deci o marca de ulei auto cunoscuta gen: Mobil, Total, Castrol e perfecta.
Schimbarea periodica a uleiului e cheia longevitatii motorului .
La ora actuala diferentele calitative sunt mici intre uleiuri datorita proceselor de fabricatie
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude mihai_iulyan » Decembrie 21st, 2008, 6:35 pm

eu daca pun 800ml ulei(asa scrie in cartea scuterului) in baia de ulei si masor cu joja infiletata imi arata peste semnul acela de maxim.
nu inteleg cum se masoara nivelul cu joja infiletata sau neinfiletata?
eu stiu ca se masoara cu joja neinfiletata
astept pareri
In femei si in frane sa nu crezi niciodata
mihai_iulyan

Locaţie: bolentin deal

Mesaj noude waly22 » Decembrie 21st, 2008, 9:01 pm

ce scrie in carte prea putin se potriveste tu uitate pe joja si acolo ai un nivel minim si unul maxim si pune exact pana la acel niv maxim cca 750ml
waly22

Mesaj noude adrian » Decembrie 25th, 2008, 3:12 pm

eu folosesc castrol 10w40
VITEZA NU UCIDE SINGURA, VITEZA UCIDE DOAR ALIATA CU TERIBILISMUL
adrian

Locaţie: BRAILA

Mesaj noude GLUE » Decembrie 28th, 2008, 1:27 am

mihai_iulyan scrie:eu daca pun 800ml ulei(asa scrie in cartea scuterului) in baia de ulei si masor cu joja infiletata imi arata peste semnul acela de maxim.
nu inteleg cum se masoara nivelul cu joja infiletata sau neinfiletata?
eu stiu ca se masoara cu joja neinfiletata
astept pareri

Pai nu sunt pareri: Nivelul la ulei se masoara cu joja stearsa in prealabil si desfiletata!!
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude GLUE » Decembrie 28th, 2008, 1:34 am

Bogdy81 scrie:Eu folosesc Castrol 10W40 vara si acum pe timp de iarna i-am pus Mobil1 5W30! Schimbul de ulei il fac la 1000 km!

Incearca sa folosesti ulei de la un singur producator (ori Castrol ori Mobil) si astfel vei schimba uleiul mai rar.
Personal iti recomand Mobil tine mai bine la temperaturi mari pe perioade indelungate, adica e foarte bune la motoarele racite cu aer.
Asa ar trebui sa faci un schimb la 1500-2500Km. Nu recomand sa treci de 2500Km desi unii producatori recomanda schimbul si la 5000Km :o
UIeiul pe care il folosesti este de foarte buna calitate ca sa nu mai pun si cat costa.
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude laios » Decembrie 28th, 2008, 2:55 pm

la scuterul meu specifica 15w40 SAE .unde gasesc asa ceva pentru moto ca eu nu am gasit decit mineral pt auto.pot folosi alt tip de ulei?
laios

Mesaj noude Bogdy81 » Decembrie 28th, 2008, 5:27 pm

Laios orice ulei auto cu indicativul tau e bun, nu neaparat sa fie moto! Glue stie mai multe! Cateva informatii legate de uleiurile pt.motor: ulei 15w40 un ulei ce are vascozitate 15 in conditii de temperaturi scazute (w-winter-iarna) si 40 este vascozitatea masurata la temperaturi ridicate (vara)
Cu cat vascozitate pe timp de iarna e mai aproape de zero cu atat e mai recomandat pe vreme rece! Uleiul de motor se comporta iarna precum mierea: se ingroasa! De ex: 5w30 e recomandat mai mult iarna si este un ulei sintetic! Ce inseamna SAE? Society of Automotive Engineers -o societate mondiala specializata in stabilirea standardelor de vascozitate a uleiurilor de motor! Orice ulei cu insemnele SAE este omologat,agreat de aceasta societate!
:!:
Bogdy81

Mesaj noude smartmotor » Decembrie 28th, 2008, 8:52 pm

Bogdy81 scrie:... se comporta iarna precum mierea: se ingroasa!...

La mine iarna se face mai mica, si o gasesc mai greu ;) sper sa nu se zahariseasca :lol:
laios scrie:pot folosi alt tip de ulei?

Fara probleme !
GLUE scrie:
Bogdy81 scrie:Eu folosesc Castrol 10W40 vara si acum pe timp de iarna i-am pus Mobil1 5W30! Schimbul de ulei il fac la 1000 km!

UIeiul pe care il folosesti este de foarte buna calitate ca sa nu mai pun si cat costa.

Ce nu stie GLUE, este ca de cand si-a marit Bogdy81 capacitatea cilindrica, ii vine sa-i sufle si in fund (citeste evacuare ;) ) la motor, numai sa-i mearga la fel de bine ;), uitand ca-i un set de segmenti mai ieftin decat un litru de ulei de care pune el :lol:
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude adytza » Decembrie 28th, 2008, 11:55 pm

Ontopic: 10w40 Castrol Magnatec il schimb la 700-800 km(forja cere la randul ei ulei schimbat mai repede decat scrie in carte)
Oftopic: GLUE tin sa te contrazic uleiul de motocicleta e diferit fata de cel de masina,daca pui ulei de masina in motocicleta o sa vezi ca o sa inceapa sa patineze ambreiajul si pana la urma se duce.Uleiul de masina contine aditivi care nu face bine ambreiajului de motocicleta.
Trebuie sa ne plimbam si maine!
adytza

Locaţie: Alexandria

Mesaj noude GLUE » Decembrie 29th, 2008, 12:09 am

Pai tu ai ceva dreptate si se aplica doar la motocicletele cu ambreiaj umed.

La scutere, precum ai vazut si la al tau, ambreiajul e uscat, nu sta in baia de ulei, deci uleiul de masina e perfect.
Nu aruncati banii pe fereastra. Un ulei sintetic auto schimbat la 1500-2000Km e suficient de bun pentru o exploatare moderata.
Pentru amtorii de viteza uleiul trebuie schimbat ceva mai des (700-1000Km).
Eu va recomand marca TOTAL sintetic. E ieftin si bun pentru scutere. Am bagat in V-Clic-ul meu si tinea cam 2000Km cu completari mici de nivel.
Acuma nu stiu sigur daca nu aveam segmentii dusi si nici nu mai am cum verifica :cry:

La scuterele cu pretentii puneti MOBIL este uleiul ce se degradeaza cel mai greu, cam de doua ori mai greu decat celelalte.
Dar pretul e de a proape 3 ori mai mare :(
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude alxemanuel » Decembrie 29th, 2008, 12:15 am

eu de cand am scuterul am folosit numai Prista 10w40 schimbat la 1000-1500km si m-au tinut segmentii 13.000km si eu am forjat scuterul :D
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude adytza » Decembrie 29th, 2008, 12:16 am

Majoritatea motocicletelor au ambreiajul umed,exclus Ducati ;) .La scutere clar nu are rost sa cumperi ulei special pentru motocicleta.
Trebuie sa ne plimbam si maine!
adytza

Locaţie: Alexandria

Mesaj noude smartmotor » Decembrie 29th, 2008, 12:21 am

Mai off-topicilicilor :lol:
Ia scoateti voi scuterele la control !
Pai nu ne-a fost vorba ca discutam numai despre GY6 cu ale lui clone si despre femei ?!?
Ce va veni cu Ducati si alte motociclete ?!?
Uratzilor !

alxemanuel scrie:... m-au tinut segmentii 13.000km...

Te-au tinut un rahat...
Ca trebuiau schimbati in urma cu 5,000Km, nu ai vazut ca trecea porcu' prin fanta lor ?!?
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude GLUE » Decembrie 29th, 2008, 12:26 am

Pai DA "sefu", da se exista o ezplicatie:

De la atata ulei am derapat si noi putin sa vedem ce au altii prin curte.
Da de acuma gata numai GY6 bagam :roll:

Hadeti ca si Mosu a luat-o pe ulei, auzi combina porcul cu segmentii, da cu fumul si palinca nu e mai bine? :lol: :lol: :lol:
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude alxemanuel » Decembrie 29th, 2008, 12:27 am

5000km ????? poi de la 12.000 a inceput sa nu mai traga bine , pana atunci tragea de rupea asfaltul :lol:
Franez brusc si fara motiv :D
alxemanuel

Mesaj noude george jon » Februarie 12th, 2009, 7:51 pm

eu ii bag Texaco sintetic 10w40 si ii fac schimbul la 3.000 am 6.000 si merge super scuterul doar ca ma cam bate gandul la un kit de 80cc :D...!eu presupun ca motorul merge cu orice ulei pt 4T 10w40 daca este facut schimbul la timp!
george jon

Mesaj noude Bogdy81 » Februarie 12th, 2009, 8:13 pm

La 3000 km e prea mult! Schimbul de ulei la 139qmb se face la 1000 km parcursi! Iti dai seama ce se intampla in motor la 5000-6000 r/min? Schimbul de ulei la timp e fff important pentru motor! Ii prelungeste durata de functionare!
Bogdy81

Mesaj noude firu_catalin » Februarie 12th, 2009, 9:33 pm

"glue"atentie..nivelul de ulei se masoara cu joja infiletata pana la capat,apoi se scoate si se"citeste"nivelul uleiului..pariu pe 2 lazi de beri si un porc ;)
... want speed, but the brakes are strong?!?
firu_catalin

Locaţie: tecuci,judetul galati

Mesaj noude cosx25 » Februarie 13th, 2009, 1:11 pm

La ulei conteaza asa mult caracteristicile cum ar fi: API SJ CD JASO MA etc. :?: La cele minerale sau auto nu are JASO MA :? In carte de la scuter nu am vazut nicaeri unde sa specifice de care ulei sa pun, sa aiba JASO MA sau API SJ etc. spune 15W40 de calitate superiora, nu moto nu nimic.
Pe o eticheta de la motor (scrie in engleza) se foloseste uleiu numai de motocicleta 4T 10W40 sau 10W30 daca temperatura e sub -5 grade C
Sunt uleiuri foarte bune si ieftine de auto, dar nu prea as merge cu cele auto, pentru 5 lei in + mai bine de moto.
Dintre Castrol ACT Evo X-TRA , Mobil 1 extra si Motul pentru scutere toate in 4T care e mai recomandat :?: cam toate au acelasi pret si sunt semisintetice 10W40. As alege castrol am mai folosit mai demult, e unul rosu cu cutia gri.
Sunt retardat.
cosx25

Mesaj noude GLUE » Februarie 13th, 2009, 6:33 pm

Offtopic:
firu_catalin scrie:"glue"atentie..nivelul de ulei se masoara cu joja infiletata pana la capat,apoi se scoate si se"citeste"nivelul uleiului..pariu pe 2 lazi de beri si un porc ;)

De unde vin sa le iau? :lol:
Acuma am scuter si ma risc sa-l incarc cu toate cele de mai sus...
Uita-te aici: http://forum.smartmotor.ro/viewtopic.php?f=15&t=147 la sectiunea Oil ...
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude Asgaard » Martie 7th, 2009, 3:55 am

Salutare.Lingurita mea functioneaza pe Castrol GTX-3 Magnatec de cind a fost cumparata si dupa 2 ani si 6700 km se duce ca si in prima zi, schimbul il fac la 2000 km si pina acum nu am avut probleme. Sper sa tina inca vreo 2-3 ani ptr. ca mai mult de 60km/h nu il fortez. Cel mai lung traseu facut a fost de 200 km cu o singura pauza 20 min si sa comportat excelent cu consum 1,8 la suta.
Asgaard-Rider 50-QT-15 First Bike

Io stiu ca sunt prost, dar când ma uit în jur prind curaj...
Asgaard

Locaţie: Resita

Mesaj noude Ekklesis » Aprilie 14th, 2009, 8:54 am

O curiozitate: daca e vorba de un ulei de ex. un 10W40 sa zicem, ce alte diferente apar intre cel specificat pt. diesel si cel pt. benzina?
Ekklesis

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 14th, 2009, 9:27 am

La cel pt. motoare diesel scrie sub 10w40 DIESEL!
Bogdy81

Mesaj noude Ekklesis » Aprilie 14th, 2009, 11:20 am

bun dar in cazul in care se foloseste intr-o anumita imprejurare unul destinat pt. unul din cele 2 tipuri de motoare la celalalt tip;adica din moment ce vascozitatea e aceeasi, ce daune ar putea face?
Ekklesis

Mesaj noude firu_catalin » Aprilie 14th, 2009, 7:56 pm

uleiul pentru masini,diesel si benzina contine diferiti aditivi in parte pe fiecare carburant..cel pentru moto contine altceva...daca mergea orice ulei 10w40 la toate motoarele stau si ma intreb de ce oare "idiotii"din laboratoare care au facut mix-ul de ulei nu au scos un bidon cu denumirea"ulei pentru orice motor 10w40" si gata...
... want speed, but the brakes are strong?!?
firu_catalin

Locaţie: tecuci,judetul galati

Mesaj noude Ekklesis » Aprilie 14th, 2009, 11:11 pm

pai bine dar o motivatie mai mult decat suficienta pt. aceasta diferentiere ar putea fi doar venitul dar as dori daca poate confirma cineva ca sunt intr-adevar diferente mari intre cele destinate diesel sau benzina
Ekklesis

Mesaj noude GLUE » Aprilie 17th, 2009, 1:11 am

Daca folosesti uleiul la scuter nu prea sunt probleme sau diferente daca e Diesel sau Benzina scris pe eticheta uleiului.
Acum o luna am aflata ca baza sintetica a uleiurilor moderne e aceeasi. Ce diferea pana acum catva ani erau aditivii.
Acum sunt cam aceeasi.
Acum am pe scuter ulei 10W40 Diesel!!Si merge super! E adevarat ca eu nu-l turez prea tare ci astept sa-si ia el "vant".
Am verificat uleiul la 600Km si arata normal (pt 600Km), adica putin mai intunecat dar fara particole sau altele.

Daca ai un scuter de "forja" atunci merita un ulei mai de firma, pt cele de 30Km/h prin oras e buna cam orice firma, doar ieftin sa fie ;) .
La cele din urma daca faci mai putine schimburi de ulei (la intervale mai mari) iti ramane si de un set nou de segmenti, pe care oricum tot trebuie sa-i schimbi la 10mii de Km.
Dus tare cu scuterul
GLUE

Următorul

Înapoi la Mecanica