[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum SmartMotor • Vezi subiect - Cum dau jos ambreajul

Cum dau jos ambreajul

Pentru cei care au putina indemanare si cateva chei / surubelnite

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Cum dau jos ambreajul

Mesaj noude J.D. » Noiembrie 14th, 2009, 8:02 pm

Vreau sa dau ambreajul jos si e foarte intepenita acea piulita, data trecuta am mers la un service auto si mi-au desfacut piulita de acolo cu pistolul cu aer comprimat. Ce trebuie sa fac ca sa dau acel ambreaj jos fara sa mai ma duc din nou service. Am incercat sa blochez roata cu o ranga dar da in toba si mie frica sa nu se rupa .Trebuie cheie speciala, presa , ceva ii vreo smecherie pe la el sa-l blochezi ca sa-l desfaci :?:
Marry Christmas everyone !!!
I need help,you need help, we all need help,for that we need this forum thanks Smartmotor
J.D.

Locaţie: Hunedoara / Calan/ Petrosani si imprejurimi ... :)))

Re: Cum dau jos ambreajul

Mesaj noude Bogdy81 » Noiembrie 14th, 2009, 10:03 pm

Cheia de la un flex mare e cea mai simpla metoda de a desface ambreiajul! Mie nu cred ca imi ia mai mult de 15 secunde sa desfac ambreiajul! Mai greu pana dau capacul transmisiei jos! :lol:
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude J.D. » Noiembrie 15th, 2009, 10:35 am

Bogdy81 scrie:Cheia de la un flex mare e cea mai simpla metoda de a desface ambreiajul! Mie nu cred ca imi ia mai mult de 15 secunde sa desfac ambreiajul! :lol:

Cheia de la flex :shock: ??? Se poate cumpara acea cheie de undeva?
:arrow: poti posta niste poze te rog daca ai posibilitatea sa vedem cum arata acea cheie,cum faci de il desfaci si sa-l blochezi :arrow: poate mai are cineva nevoie de informatia asta :!: Eu m-am chinuit 1 ora si tot n-am reusit :lol: si cred ca nu sunt primul :?
I need help,you need help, we all need help,for that we need this forum thanks Smartmotor
J.D.

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Noiembrie 15th, 2009, 8:12 pm

Eu am incercat cu tot felul de nebunii,gura de lup cheie de flex etc
Dar rezolvarea a fost cheie cu impact! :)
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude mirciulik » Noiembrie 15th, 2009, 9:09 pm

Eu nu am umblat deloc la ambreaj, si acum dupa 5000km am zis sa veric starea lui.

Am strambat cheia de flex, am mai indoit vreo 2 surubelnite si tot nu am reusit.

Am impins 10 min scuterul pana la service si in 10 secunde aveam si ambreajul desfacut si piulita rotii spate.

Acum am prins totul la loc, dar nu am strans foarte tare.
mirciulik

Locaţie: Galati

Mesaj noude J.D. » Noiembrie 16th, 2009, 11:43 am

deci pana la urma tot la service trebuie sa merg !? :evil:
am pe cineva cunoscut care a desfacut piulita cu :shock: dalta si ciocanul :lol:
:arrow:
:idea: astept alte idei cum se poate desface piulita de la ambreaj fara sa mergi la service si fara dalta si ciocan :?
:idea: o inventie homemade ceva... ;)
J.D.

Mesaj noude MARYOOS » Decembrie 5th, 2009, 4:52 pm

Nu inteleg de ce va place sa va chinuiti cu inventi homemade :?
Daca vei reusi vreodata cu ambreajul , va aparea probleme la variator, daca scapi si de piulita de la variator , vei avea probleme cu cea de la bascula, etc.....
Solutia cea mai buna si cea mai ieftina , este o cheie de ionsurubat si desurubat(denumirea ei pe cutie), care este actionata electric(12 v , cu ajutorul acumulatorului tau de la scuter)si in 10 sec. ai scapat de griji.Eu am platit pe ea 120 de Ron si o am de 1 an , dar pot spune ca problema cu suruburile sau piulitele, sunt istorie :D Se poate achizitiona de la Praktiker sau Bricostore ;)
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Decembrie 5th, 2009, 8:11 pm

Eu am desfac de 3000000 ori cu cheia cu impact,scuterul lui cristinr1 a fost desfacut de multe ori sa iasa combinatia perfecta! :)

Si Voila !
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude GhostRider » Decembrie 8th, 2009, 12:53 am

Eu procedez asa dupa ce a fost desfacuta piulita cu o cheie cu impact
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude GhostRider » Decembrie 8th, 2009, 1:02 am

O tubulara de 17 si un levier solid care il bag intr-o gaura din oala ambreiajului si il intersectez cu tija tubularei in pozitia corespunzatoare sensului de strngere sau slabire
Ataşamente
DSC00190.JPG
DSC00190.JPG (15.67 KiB) Vizualizat de 5757 ori
DSC00190.JPG
DSC00190.JPG (15.67 KiB) Vizualizat de 5756 ori
GhostRider

Mesaj noude J.D. » Decembrie 19th, 2009, 2:37 pm

am desfacut ambreajul putin mai greu decat apare in acest filmulet de pe youtobe dar tehnica acesta a fost o reusita :D
http://www.youtube.com/watch?v=gxphUXeTwRY

am mai "rasfoit" netul si am mai gasit ceva tot pe youtobe in care apare o cheie de blocat interesanta in amandoua filmuletele
http://www.youtube.com/watch?v=ksihIxLS ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=WKThoHyH ... re=related
J.D.

Mesaj noude GhostRider » Decembrie 19th, 2009, 4:45 pm

Cand vrei sa-l pui la loc foloseste metoda aratata mai sus pt a strange si cand vei mai desface odata ambreiajul procedeaza tot asa numai levierele le vei incrucisa invers va fi mult mai usor
GhostRider

Mesaj noude busu0104 » August 11th, 2010, 12:30 pm

fratilor vreo idee cum sa desfac capacul de transmisie, ca la un surub sa ras capul! mai mi s-a intamplat incaodata lafel, si am taiat cu flexul, dar am luat si din capac! alta idee?? PS> se mai tine in 3 suruburi. ca restu sunt rase la filet!
racing o sa fac cu rieju meu >:)...
busu0104

Locaţie: Targoviste

Mesaj noude G£aÐ » August 12th, 2010, 9:16 am

busu0104 scrie:fratilor vreo idee cum sa desfac capacul de transmisie, ca la un surub sa ras capul! mai mi s-a intamplat incaodata lafel, si am taiat cu flexul, dar am luat si din capac! alta idee?? PS> se mai tine in 3 suruburi. ca restu sunt rase la filet!

Acuma scoatele cu astea-extractoare pt suruburi rupte.

iar data viitoare sa le strangi doar usor cu mana iar carcasa sa nu mai fie fierbinte
:lol:
Ataşamente
HAZET 5 extractoare 4.JPG
Reparatii pentru doi si patru timpi, in Bucuresti
Prefer Militari, dar ma pot deplasa oriunde in oras
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Înapoi la Cum sa fac sa....