Inlocuirea unui motor

Pentru cei care au putina indemanare si cateva chei / surubelnite

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Inlocuirea unui motor

Mesaj noude Toshiba42 » Iunie 29th, 2010, 12:38 am

Salutare, cine ma poate ajuta si pe mine intro problema ,eu detin un scuter marca Baotian GoPOP Fighter (BT49QT-10)cu motor 139QMA si am cu el peste 20000 de km segmentat o data la 12500km si inca mai merge dar eu am cumparat un motor rezerva de ocazie care este tot in 4 timpi si este fabricat cam pe aceiasi stanta cu Baotianul, este un Kymko Filly-SD10-KY-SD10 si este de 50cc .Intrebarea mea este urmatoarea:cum pot sa fac sa schimb motorul Baotian care are la esirea din platoul de bobine 4 fire ,o mufa cu doua fire si doua separate unu si unu iar cel de rezerva Kymko are numai trei fire o mufa cu doua fire si unul separat cdi.ul de la Bautian este cu o singura mufa si are 6picioruse, iar cdi-ul de la Kymko are doua mufe una cu 4 si una cu 2 piciruse.Cum asi putea sa fac schimbarea acestui motor Kymko pe instalatia electrica a Baotianului. Va multumesc astept raspunsul vostru.
Toshiba42

Re: Inlocuirea unui motor

Mesaj noude G£aÐ » Iunie 29th, 2010, 6:01 pm

vb cu GFN el stie culorile la electrica ;)
Reparatii pentru doi si patru timpi, in Bucuresti
Prefer Militari, dar ma pot deplasa oriunde in oras
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Re: Inlocuirea unui motor

Mesaj noude bebe7400 » Iunie 29th, 2010, 6:50 pm

Eu zic sa pastrezi instalatia electrica originala, de pe Baotian, daca e buna. Pastreaza si platoul magnetou de pe Baotian, doar muta-l pe motorul de Kymco.
Respect !
bebe7400

Locaţie: Hunedoara

Înapoi la Cum sa fac sa....