Cum sa fac sa cumpar/inr scuter second-hand ? Acte necesare

Pentru cei care au putina indemanare si cateva chei / surubelnite

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Cum sa fac sa cumpar/inr scuter second-hand ? Acte necesare

Mesaj noude microscope » Septembrie 5th, 2010, 12:40 pm

Salut tuturor !
A trecut ceva timp de cand am fost mai activ pe aici. Se pune urmatoarea problema : am luat de la un prieten un scuter . Acesta a fost luat in rate de la euro-scooter . El a achitat toate ratele dar a mers cu el fara sa fie inregistrat la primarie , s-a descurcat el ca e jandarm nu a avut probleme . Eu insa vreau sa il bag in legalitate .
Prietenul mi-a pus la dispozitie urmatoarele acte : cartea de identitate a vehiculului, certificat de garantie si carte service .
Cartea de identitate are trecute datele scuterului , la omologare de tip pentru circulatie are certificate de omologare nr 5359 din 12/6/2006 cu stampila reprezentant si semnatura de la Volionet srl (reprezentanta euroscooter ) dar nu are abtibild cu codul de bare aplicat pe datele scuterului si la omologare individuala pentru circulatie nu este completat nimic
Intrebarea mea este : Acest certificat a fost omologat rar de catre firma direct si abtibildul acela se pune la primarie? Eu am comparat certificatul cu cel al scuterului meu dar al meu a fost inregistrat de persoana de la care l-am luat ,el l-a adus direct din china si are pe certificat stampila de la rar si nr de inregistrare trecute la omologare individuala (nu la omologare tip) si factura a fost facuta pe un prieten comun care are firma si care a fost vanzatorul de drept . Rar-ul meu e individual rar-ul scuterului de la euro-scooter e tip ( inregristreaza 20 de scutere odata? ) prietenul mi-a spus ceva ca daca avea 10-15 le trecea pe toate odata la rar cu un cost mai mic ..asa sa fie si cu asta?
A doua intrebare : ca si act doveditor de cumparare eu am avut la al meu o factura de la firma respectiva dar acesta a fost luat in rate nu i-a dat nici o factura el doar a achitat ratele la BRD , cum demonstrez la primarie ca scuterul e achitat si ca eu l-am achizitionat de la proprietarul de drept .
3: Pe cetificat pe spate la detinator pe mine m-a pus la primarie sa trec numele meu dactilografiat.. dar la asta ma trec eu ca detinator sau intai pe el si apoi pe mine ... sau raman doar eu trecut pentru ca eu sunt primul care il inregistreaza la primarie.
4: daca scuterul este sh trebuie sa fac si itp? scuterul e din 2007 , au trecut cei 2 ani de itp pt scutere noi .
5: acte vanzare cumparare ? cum fac sa dovedesc ca l-am cumparat de la proprietar , sa fac un act de mana sau trebuie sa mergem la notar?
Va multumesc pentru ajutor si sper sa rezolv ceva cu inregistrarea , eu initial urma sa il fac bucati dar am zis ca poate ii fac un cadou frumos prietenei ca vrea si ea sa se plimbe cu un scuterica .
microscope

Locaţie: Bucuresti Sector 5 Rahova

Re: Cum sa fac sa cumpar/inr scuter second-hand ? Acte necesare

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 5th, 2010, 6:41 pm

este foarte simplu...

faci act de vanzare cumparare cu proprietarul la un birou de vanzari cumparari auto, cam 20 lei (posibil si la notar - dar mai scump)
dupa care, cartea daca nu are folia de autentificare mergi la rar si o pui- cam 20 lei
iar daca scuterul are sub 2 ani de cand e vandut cu carte mergi direct la primarie si l inscrii.

succes !!
;)
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 5th, 2010, 6:50 pm

microscope scrie:Salut tuturor !
... au trecut cei 2 ani de itp pt scutere noi...

G£aÐ scrie:...iar daca scuterul are sub 2 ani de cand e vandut cu carte...

Care-i faza cu cei doi ani despre care vorbiti ?!?
Ca io nu ma prind...
Explicati-mi si mie, da' frumos; cu extrase din codul rutier, din metodologia de aplicare, neaparat si cu numarul MonitoruluiOficial in care a fost publicata legea/ordonanta/hotararea la care faceti referire.
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 5th, 2010, 7:11 pm

atunci cand se vinde scuterul nou si cu carte are cei 2 ani de itp, asa am patit eu cu un scuter cumparat si inscris-mers la primarie sa l inscriu-- acolo a vazut data vanzarii si a zis ca mai am 6 luni de ITP. altfel ma trimitea sa l fac.

cele cu extrasele din codul rutier, etc nu le stiu :)
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 5th, 2010, 7:27 pm

Deci se face ITP la scutere ?!?
smartmotor
Admin

Mesaj noude alxemanuel » Septembrie 6th, 2010, 11:08 am

am inteles ca si in dr.tr.severin este obligatoriu sa faci itp-ul la scuter, chiar recent am discutat cu cineva..
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude smartmotor » Septembrie 6th, 2010, 11:15 am

Repet ce spuneam mai devreme: "extrase din codul rutier, din metodologia de aplicare, neaparat si cu numarul MonitoruluiOficial in care a fost publicata legea/ordonanta/hotararea la care faceti referire"; daca nu sunt legiferate, nu pot avea caracter de obligativitate, nu ?
Raman discutii la colt de strada, si atat :roll:
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude Geoopsy » Septembrie 6th, 2010, 12:32 pm

...
Ataşamente
ITP.pdf
(92.31 KiB) Descărcat de 306 ori
Stiati ca..."BINELE O DUCE RAU IN ROMANIA"...?

Vizionati drumetiile lui Geoopsy...
Geoopsy

Locaţie: Galati

Mesaj noude microscope » Septembrie 6th, 2010, 3:43 pm

Multumesc tuturor pentru implicare. Am totusi o nelamurire folia la rar pot sa o pun eu in baza actului de vanzare cumparare ? Sa ma duc doar cu cartea sau trebuie adus si scuterica sa il puna pe dino? Cu itp-ul aveam eu o banuiala ca trebuie facut macar pentru siguranta mea ca am in zona service cu statie itp pt scuter .
Posesor de HL50QT-40 Honda Shadow(Joker) replica 2850km pana acum si urcam
microscope

Locaţie: Bucuresti Sector 5 Rahova

Mesaj noude Geoopsy » Septembrie 6th, 2010, 7:12 pm

microscope scrie:... Am totusi o nelamurire folia la rar pot sa o pun eu in baza actului de vanzare cumparare ? Sa ma duc doar cu cartea ...

... mergi cu cele 2 acte + actul, de indentitate... dar fara scuterica ;)
Succes !!
Stiati ca..."BINELE O DUCE RAU IN ROMANIA"...?

Vizionati drumetiile lui Geoopsy...
Geoopsy

Locaţie: Galati

Înapoi la Cum sa fac sa....