[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum SmartMotor • Vezi subiect - Desfacere rulmenti ambielaj

Desfacere rulmenti ambielaj

Pentru cei care au putina indemanare si cateva chei / surubelnite

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Desfacere rulmenti ambielaj

Mesaj noude GFN » Ianuarie 11th, 2011, 1:18 pm

Am reusit cu un extractor de rulmenti sa desfac rulmentii de la ambielajul care a tinut doar 3000Km :( rulmentii au fost de cea mai proasta calitate in schimb este bun rulmentul de la biela.
Problema este ca nu gasesc rulmentul dinspre magnetou care este standard chinezesc TM-SC03 A39 cotele sunt 17*42*13, celalalt rulment (spre variator) este 6204.
Am cumparat rulmentul 6204 de la SKF si 6004 care are cotele 20*42*12 la care o sa ii fac o bucsa in caz ca nu gasesc un rulment chinezesc.
Ataşamente
DSC00578.jpg
DSC00577.jpg
DSC00576.jpg
DSC00575.jpg
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Re: Desfacere rulmenti ambielaj

Mesaj noude mirciulik » Ianuarie 15th, 2011, 7:49 pm

Ai facut treaba buna dar sa ai grija la remontare sa pui rulmentii si rotile dintate in exact aceeasi pozitie.

Eu am cumparat un ambielaj si dupa 1000km mi-am dat seama ca aveam joc de 2 mm. Practic rulmentul dinspre pompa de ulei era mai la interior plasat cu 2 mm. Momentan am bagat ca distantier 2 segmenti pentru setul de 80cc, unul pe o parte unul pe cealalta pentru a centra ambielajul. Merge asa de 2000km si nu am surprize neplacute.

Ambielajul tau care a cedat la 3000km era cel original al scuterului? Pe mine cel original m-a tinut 7000 km si s-a stricat rulmentul de la biela. Exact invers fata de ce ai patit tu :)

Spor la cautari si sa ne tii la curent cu refacerea ambielajului.

PS: Ce simptome au aparut in mersul motorului si in cati km problema s-a agravat si te-ai apucat de demontat motorul. La mine pot spune ca a cedat complet in ~70km (Eram intr-o drumetie programata pentru 500km si a cedat cand ajunsesem la jumatate). A trebui sa chem un prieten sa ma ia cu masina de la 200km de casa.
mirciulik

Locaţie: Galati

Înapoi la Cum sa fac sa....