[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum SmartMotor • Vezi subiect - Scuterul meu

Scuterul meu

Fotografii, comparatii, echipamente.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Re: Scuterul meu

Mesaj noude firu_catalin » Octombrie 30th, 2008, 9:27 pm

ok cred ca e timpul sa ma retrag..am inteles aluzia "smart motor"cu pescuitul.asfalt uscat la toti si o sa mai intru doar sa citesc de postat ceva nu cred .prefer sa tin pentru mine ..lumea e plina de "iuda"daca crezi "smart motor"ca la 25 de ani imi ardede minciuni si vrajeli e problema ta si a celorlalti care cred ca tine...nu am facut decat sa spun ce patesc sau ce se intampla cu "lingurita"mea.asfalt uscat
... want speed, but the brakes are strong?!?
firu_catalin

Locaţie: tecuci,judetul galati

Mesaj noude firu_catalin » Octombrie 30th, 2008, 9:42 pm

cine are urechi de auzit sa auda..cine are ochi de vazut sa vada...cine nu crede..sa se duca la pescuit cu smartmotor...nu credeti veniti la tecuci si mai stam de vb..poate o punem si de bere..apropo "smartmotor"nu sunt pescar si nu a fost frumos din partea ta sa ma faci mincinos..asta e ultimul meu post pe acilea..asfalt uscat
firu_catalin

Mesaj noude alxemanuel » Octombrie 30th, 2008, 10:07 pm

cataline nu te supara, smartmotor nu o zice cu rautate , iti zic eu ,nu il cunosti asa bine . nu are rost ca de la o chesti ca asta sa nu mai postezi pe forum. nici pe mine nu ma cred ei ca prinde lingurita mea 80km/h :lol: dar nu imi pasa , eu stiu ce poate :lol: . bafta si gandeste-te bine ;)
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude firu_catalin » Octombrie 31st, 2008, 12:21 pm

Da poate ca ai dreptate alexmanuel....dar ma deranjeaza faptul ca e necredincios ...ce rost are sa mint...sa ma dau mare?...nu cred ca m-ar ajuta cu ceva...
firu_catalin

Re: LUATI AMINTE

Mesaj noude smartmotor » Octombrie 31st, 2008, 1:26 pm

Dan scrie:Sa nu iei nimic ca si ofensa, dezbatem ideea si atat.
Daca ai avut tu nesansa de a pati asa ceva, norocul tau :lol:

Cineva nu si-a citit topicul cu atentie...
Aici (pe acest forum) nu se discuta despre utilizatori, ci despre motoare !

Si se pare chiar ca nu ai inteles mare lucru: am discutat cu f. multi clienti, si le-am explicat ca singura modalitate adevarata de a castiga viteza/demaraj, la modul sensibil, este marirea capacitatii cilindrice, si implicit a puterii dezvoltate de acesta. Cu rapoarte de compresie marite, unghiuri de avans, samd.
Afirmatiile au fost facute in urma testelor, (si aici si in China, teste care numai superficiale nu au fost, te asigur !).

Acum vii tu si afirmi ca reglezi un carburator intr-un anumit mare fel si obtii performante care nu se pot obtine decat cu cheltuieli marisoare...si asta pe un scuter limitatat din CVT...

Cine pe cine face mincinos ? (daca tot este sa nu discutam despre motoare...)

Incercam cu umor (ori cu acreala) sa rezolvam un mister, este un subiect interesant pentru noi toti, si nu-i corect sa spui ca iti faci bagajele, lasand sa planeze intrebarea: "dar daca...?"
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude firu_catalin » Octombrie 31st, 2008, 1:38 pm

ok smartmotor poate ca nu este"OK"dar am luat-o prea personal si imi dau seama ca am gresit.imi cer scuze.iar in privinta "chinezului"meu te asigur si pe tine si pe ceilalti necredinciosi ca tot ce am spus pana acum este purul adevar..am mintit numai in cazul in care nu stiu si dupa cum spuneai,poate FB mii-a vandut un scuter pe acte de 50cmc si in realitate merg pe un "chinez" mai puternic..daca e asa va trebui sa le multumesc celor de la FB daca nu ce am povestit despre scuter pana acum se confirma..astept o solutie cat mai usoara de a verifica ce capacitate am la scuter sa inchei odata pentru todeauna acest mister..sper sa nu ma puneti sa desfac motorul:))
firu_catalin

Mesaj noude smartmotor » Octombrie 31st, 2008, 1:47 pm

Nu am spus nicio clipa (si nici macar nu cred sa fi gandit careva asta !), ca este vb despre minciuni...
Ci pur si simplu despre o informatie care nu poate fi corecta; ti-am spus si despre modalitatea FB-ului de a-si vinde marfa...
Multumesc pentru intelegere, sigur ca atata timp cat vei fi cu noi (si asta-i lucrul cel mai important !) vom lamuri misterul, si de ce nu, vom invata ceva nou.
Accepta-ne asa cum suntem, si vei realiza ca nu ai nimic de pierdut, avem cu totii numai de castigat discutand deschis.
smartmotor
Admin

Mesaj noude firu_catalin » Octombrie 31st, 2008, 1:58 pm

ok.dar spune-mi smartmotor cum aflu ce capacitate am si inca ceva..unde e ma frate limitatorul ala de la curea de nu ii da voie sa se ridice pana sus..in spatele fuliei...intre ele..in fata ..unde...o poza m-ar ajuta mult
firu_catalin

Mesaj noude fubu » Octombrie 31st, 2008, 6:44 pm

uite aici unde este limitatoru pe cvt daca ai...viewtopic.php?f=13&t=27 ;)
fubu

Mesaj noude smartmotor » Octombrie 31st, 2008, 7:01 pm

Lasa-l, ca-i dus dintre noi... :twisted:

Si daca o mai aparea sub alt user/IP, tot o fi usor de aflat :lol:
Ca la amenintari suntem maestri, (http://www.forum.smartmotor.ro/viewtopi ... &t=45#p437) mai greu este de folosit "cautare"
Chiar daca-i dus dintre noi ;) perlele sunt bune sa ramana, si poate chiar exista un sambure de adevar undeva. Pareri ?
smartmotor
Admin

Mesaj noude GLUE » Noiembrie 1st, 2008, 12:29 am

smartmotor scrie:... perlele sunt bune sa ramana, si poate chiar exista un sambure de adevar undeva. Pareri ?

Pai exista un sambure de adevar in ... fructul oprit :ugeek:

Dar cine l-a vazut vre-o data?
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude smartmotor » Noiembrie 1st, 2008, 12:54 am

Faptul ca intr-adevar vindem aceste motoare si ca ne-am "jucat" cu ele poate mai mult decat altii, este departe de a insemna ca stim totul.
Am spus-o si o repet, afirmatiile ca pot merge "mai sus" au venit din prea multe parti pentru a considera ca sunt perle...
Din pacate nu am reusit sa obtinem un asemenea "exemplar" pentru autopsie :D
Si cum cei care folosesc V-Clic sunt iarasi multi, si motorul este identic, ma gandeam ca se face lumina cu ajutorul vostru.

Fotografia (pe langa riscul pe care il comporta) nu inseamna nimic, a explicat GLUE de ce.

Citat dintr-un post smartmotor
smartmotor
Admin

Mesaj noude firu_catalin » Noiembrie 16th, 2008, 7:48 pm

.".Nu va mai legati atata de FirstBike - in primul rand FirstBike nu produce motoscutere (vacarii de la Ghimbav nu sunt apti pentru asa ceva)..Scuterul care se vinde sub marca FirstBike este integral adus din china, FirstBike nu face nici macar suruburile verzi cu care este prinsa carcasa..In 1984 Honda a vandut companiei chineze Lifan Grup licenta pentru un propulsor de motoscuter - GY6. Mai departe Lifan Grup a vandut ilegal licenta altor companii chineze...Au urmat o serie de procese cu Honda, nici pana azi nu se stie exact cine are castig de cauza. Motorul a continuat sa fie produs si s-a dovedit atat de eficient incat astazi, dupa 24 de ani, circa 20 de companii fabrica motorul GY6 in 3 versiuni : 50, 125 si 150 cm3. Astfel peste 50% din scuterele care se vand pe pamant, inclusiv in SUA si Japonia, sunt scutere chinezesti echipate cu motor GY6 - Honda, inclusiv scuterul FirstBike. FirstBike le asambleaza prost si compromite prin prestanta lor generala, prestigiul unuia dintre cele mai reusite propulsoare de motoscuter - GY6."

Acesta este un comentariu de la un forumist de pe net..care vad ca stie ce vorbeste..o fi oare adevarat ceea ce spune? :?:
firu_catalin

Mesaj noude smartmotor » Noiembrie 16th, 2008, 8:56 pm

Nici macar nu am fost interesat de istoricul acestui motor (ca un diletant ce ma aflu), stiu numai ca utilizat de cineva cu cap pe umeri si intretinut periodic, isi face treaba cu varf si indesat...
Noi am renuntat la a mai importa scutere, fiindca modelele noastre au fost montate de Guoben, unul dintre producatorii cu ceva nume...
Din pacate prea stimabilul utilizator din Romanica, se uita la dimensiuni, forma, si spune: "a, da! este exact ca si cele de la FB".
Si fiindca clientul are intotdeauna dreptate, am renuntat la scutere.

Da' de ce postezi si ma faci si pe mine sa sar cu postu' in subiectul "scuterul meu?"
Am mai modificat odata, din "luati aminte", acu' mai vrei odata sa-l schimb ?
Vezi tu cand iti vine factura pentru editari... ;)
Sa iti scoti abonament, poate iesi mai ieftin :lol:
smartmotor
Admin

Mesaj noude firu_catalin » Noiembrie 17th, 2008, 3:42 pm

:D scuze da am ramas cu gura cascata cand am citi si nu stiam unde sa postez mai repede ca sa citeasca si ceilalti"colegi"de forum..oricum e interesanta pararea acelui om...
firu_catalin

Mesaj noude al3kso » Decembrie 6th, 2008, 1:39 pm

Baietii ma bag si eu in seama... Am avut un Gopopo Runner :)) si prindea 75 si tot ce am facut au fost reviziile la timp, delimitarea din cdi, ambreiaj malossi si role de 4.7 g .. in panta nu mai avea loc acul de la km sa se mai ridice mai mult de 80 ca si la firu_cata ...
Franez, Franez. DAR cat sa mai Franez !!!
al3kso

Locaţie: Bucuresti/Romania/Berceni

Mesaj noude cosx25 » Ianuarie 18th, 2009, 3:31 am

Ma bag si eu acum, cam tarziu, dar nu cred ca un scuter de 50cc si 4T fuge cu 80 km/h chiar peste fara modificari, poate fuge si cu 150 km/h dar e bun acu de la km ? cred ca e defect, daca ati masura cu un GPS poate ar mai crede lumea.
Am mai auzit eu pe uni ca Tornado e super, e racheta, nu tot scuter e de FB chinezesc. Un om care il cunosc are tornado power model nou si mai mult de 60 nu merge, are peste 1500 km. Asa ca nu cred pana cand nu vad ca scuterul meu cu set de 80cc ia barim 80 km/h.

Cer scuze ca deschid topicuri ingropate, nu mam putut abtine.
Sunt retardat.
cosx25

Mesaj noude firu_catalin » Ianuarie 20th, 2009, 8:15 am

:) fiecare e liber sa creada sau sa nu creada...problema e alta...acest forum a fost facut pentru ca utilizatorii acestuia sa invete din lucrurile incercate de altii..poate pana la urma candva o sa ne intalnim si fiecare o sa isi demonstreze opiniile cu argumentele sale transformate in fapte....apropo..acul e bun la kilometraj..drept dovada de cand cu modificarile facute sa-u rupt 2 cabluri de kilometraj..si stiu cum se pune un cablu..am facut chiar si o schimbare de bord cu un baiat..tot la fel...fi atent la detalii ,citeste mult si pune in practica ce inveti amestecat cu putina nebunie si o sa vezi ce iese :)
firu_catalin

Re: Caramele cu pedale

Mesaj noude firu_catalin » Ianuarie 25th, 2009, 4:00 pm

nevoia de invata multe...asa se spune..si este cat se poate de adevarat...smartmotor am scapat de cumparatul unei tobe...am lasat-o asa cum am facut-o dar la iesire ,peste acel "gat"gros,i-am pus un capat de spray ce se potriveste exact la diametru,i-am facut 4 gauri in cruce si iata un DB KILLER,varianta autohtona :D
firu_catalin

Anterior

Înapoi la Despre noi si scuterele noastre