Fire CDI

Probleme in instalatie electrica / electronica

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Fire CDI

Mesaj noude J.D. » Iulie 26th, 2009, 2:32 pm

Am o intrebare de unde vin firele la Cdi acum depide de culoarea lor deoarece am un cdi mare cu firul de limitare albastru pe el si daca pun un cdi mic se arde siguranta
Acum intrebarea cea mare este cum sa inversez cele 6 fire si de unde vine fiecare in parte ca sa fac sa dea bine toate pentru cdi mic? Stie cineva?
Ataşamente
Unitate_CDI_4T_m.jpg
Unitate_CDI_4T_m.jpg (3.69 KiB) Vizualizat de 8598 ori
Marry Christmas everyone !!!
I need help,you need help, we all need help,for that we need this forum thanks Smartmotor
J.D.

Locaţie: Hunedoara / Calan/ Petrosani si imprejurimi ... :)))

Re: Fire CDI

Mesaj noude J.D. » Iulie 28th, 2009, 10:53 pm

nu sti nimeni de unde vin firele in CDI sau unde pleaca :( ???
I need help,you need help, we all need help,for that we need this forum thanks Smartmotor
J.D.

Mesaj noude smartmotor » Iulie 28th, 2009, 11:08 pm

1.traductor pozitie
2.liber
3.iesire spre bobina de inductie
4.masa
5.stop, la cheia de contact/alarma
6.tensiune pentru condensator, 130AC/140Hz/1800RPM
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude J.D. » Iulie 30th, 2009, 8:33 am

mersi mult de tot :D
mi-am luat aparata de masurat si sambata ma apuc la modificari sper sa iasa :mrgreen:
J.D.

Mesaj noude smartmotor » Iulie 30th, 2009, 10:35 am

Iti propun sa folosim in continuare acest sistem de notatii, sigur vor fi mai multi interesati in adaptarea CDI-urilor ;)

Conexiuni CDI.jpg

1.tensiune pentru condensator, 130AC/140Hz/1800RPM
2.stop, la cheia de contact/alarma
3.iesire spre bobina de inductie
4.traductor pozitie
5.liber
6.masa
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude J.D. » Iulie 30th, 2009, 11:45 pm

E MULT MAI BINE ;)
J.D.

Mesaj noude hahalera » August 4th, 2009, 10:47 pm

Salut! Am si eu aceiasi problema. Mi sa ars CDI-ul tip mare, cu fir de limitare albastru, si as vrea sa adaptez unul mic care este mai comun si mai ieftin. Daca a facut cineva acest lucru poate posta o schema in acest sens. Am un scuter First Bike model Sprinter. Am incercat direct cu un CDI mic si s-a ars siguranta, spre norocul meu nu si CDI-ul mic :) .
hahalera

Mesaj noude J.D. » August 8th, 2009, 12:31 am

asa ceva cu fir albastru am avut si eu si am incercat sa fac schimbul fara sa dau bani dar ma depasit situatia, asa ca am aplelat la un electrician auto i-am aratat schema de la smartmotor dar cica nu i-a fost deajuns am "dezbracat' :lol: 2 scutere de carene unul cu cdi dinasta mic si asta cu cdi mare si a tot masurat cred ca vreo ora ... cand la unu cand la altu cu un aparat mic care tot piuia... sincer habar nu am ce a facut dar :? acum merge cu cdi dinasta mic :D , cat a costat electricianul nu va spun :roll: oricum a costa mult peste cat costa un cdi nou :x , dar,,, ce sa fac, apar cdi-urile racing. :) .. si eu sa nu am! :twisted:
J.D.

Mesaj noude smartmotor » August 9th, 2009, 11:51 pm

J.D. scrie:... cat a costat electricianul nu va spun...

Te cred ca nu a fost ieftin, din pacate nu stim conexiunile pe CDI mare, puteam desena o relatie intre cele doua...
Poate cineva cu un CDI mare va ridica o schema de conectare si atunci totul va fi simplu !
Punem de un discount la urmatoarea comanda cu CDI profi, sa mai scoti din cheltuiala cu electricianul ;)
smartmotor
Admin

Mesaj noude dumitru » August 2nd, 2010, 5:35 pm

Va rog frumos daca stie cineva ordinea de conectare a firelor la un cdi cu 5 pini si o singura cupla,macar sugestiv,o sa ma intrebati ce scuter am OK.este tot un scuter chinezesc 4t racit fortat cu aer marca sanhui adus din italia parasit intrun garaj,dupa toate studiile si comparatiile este identic cu cele comercializte la noi pe piata,acest scuter are toate firele anabada inadite taiate,nu are scinteie si comandat un nou cdi,findca din discutiile pe forum am vazut ca cdi-urile au cam prima boala,acum este posibil sa fie si acel cdi bun dar cum sunt firele dezmbrate nu ma risc sal cuplez pe cel nou pina nu sunt sigur care fire vin la fiecare pin al cuplei.VA CER AJUTORUL SI VA MULTUMESC.
dumitru

Mesaj noude GFN » August 2nd, 2010, 5:46 pm

Cupla CDI de la Baotian.
Ataşamente
cupla CDI.jpg
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude dumitru » August 4th, 2010, 1:58 pm

Multumesc mult profesore,mai am o singura intrebare acel firnegru kil swich ce vine alimentat pe el + sau la masa?si inca odata mii de multumiri.
dumitru

Mesaj noude GFN » August 5th, 2010, 5:44 pm

firul negru/alb in momentul cand se pune contactul in 0 se pune la masa .
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude dumitru » August 7th, 2010, 5:54 pm

Mai fratilor cred ca inebunesc,tot nu am scinteie am masurat firul de alimentare cdi si am 25-29v este suficient?findca din cdi in bobina ind.nu intra nici macar un volt. :!:
dumitru

Mesaj noude smartmotor » August 7th, 2010, 9:26 pm

Nu poti masura acea tensiune fara un montaj ajutator (inductanta in acest caz), fiindca nu este o tensiune in sensul masurabil al cuvantului, ci o descarcare capacitiva; poti vedea acele impulsuri cu un osciloscop.
Revenind strict la nefunctionerea scuterului; procedeaza la depistarea defectului prin eliminare, este cea mai sigura si practica metoda.

PS: nu poti innebuni, te sustinem noi ;)
smartmotor
Admin

Mesaj noude dumitru » August 8th, 2010, 12:27 pm

Ma refeream la firul care iese din magnetou cel de inalta,cel care din citirile mele ar trebui sa alimenteze cdi-ul cu peste 35v,fir care la mine nu da mai mult de 29v,de asta intrebam daca este suficient pentru alimentarea cdi-ului,care apoi la rindul lui sa alimenteze bobina de ind.Din alte citiri pe care leam facut am dedus ca la aceasta tensiune cdi-ul da zero catre bobina de ind.Acum o alta problema la care nustiu daca am facut bine sau nu,dupa cum am spus am cdi cu o singura cupla 5 pini cum ar fi cea de mai sus numai ca rindul cu trei pini il am in partea de jos.Am sa descriu procedeul cum am facut cuplajul cdi-ului cu firele de la magnetou si bobina de ind.CDi VAZUT CU PINII SPRE MINE:la primul pin din stinga sus am cuplat de la magnetou firul de la senzor,al doilea pin din dreapta sus firul care pleaca la bobina de inductie,primul pin din stinga rindul de jos jos cu firul de la contact oprire,pinul din mijloc rindul de jos cu firul de la masa,pinul din dreapta rindul de jos alimentare cdi{inalta}.Aceasta schema copiata de la un scuter functional,sper ca am copiato bine si procedeul facut este bun,daca da totusi dece nu am scinteie,mentionez ca si bobina de ind. am probat-o si este buna,la fel si cedi-ul cumparat.Imi cer scuze daca va deranjez si pentru sfturile cerute dar in situatia in care cel mai apropiat servis de scutere care si ala nu are o reclama super se afla la o distanta de aproape 43 km,numi ramine decit sa ma documentez si sa apelez la ajutorul vostru findca scuterica al meu a primit promisiunea ca va fi vindecat,asa ca vrind nevrind voi trebuie sai fiti doctorii iar eu asistent.Va multumesc cu speranta ca impreuna il ,,vom invia''
dumitru

Mesaj noude smartmotor » August 8th, 2010, 6:42 pm

In postul cu fotografie (30iul2009) ai un CDI cu doi conectori.
In postul lui GFN din 2aug2010 ai un singur conector.
Daca compari cele doua scheme, nu sunt diferente notabile, cu exceptia terminalului de masa. (probabil 5 si 6 pot fi puse la masa, ambele).
Tensiunea masurata pe pinul 1, a fost de 130V, tensiune alternativa, la o turatie de 1800RPM; cei 29 de volti despre care faci vorbire sunt irelevanti !
Cum ai masurat acea tensiune ?
In cc ori ac ?
La cate rotatii pe minut ai invartit motorul ?
Nu te pierde in detalii, cauta un magnetou si monteaza-l pe scuter, vezi ce se intampla si vino cu informatii relevante !
Nu dispera, nu-i asa de complicat, cu calm, rabdare si atentie ii vei da de cap !
smartmotor
Admin

Mesaj noude dumitru » August 9th, 2010, 11:25 am

Acea tensiune am masurat-o in ac cu bujia scoasa invirtind motorul la electromotor,din ce am inteles eu pina acum este clar ca tensiunea mea este mica,insa cu schemele nus lamurit inca asi merge pe ideia cea descrisa de mine mai sus copiata de la alt scuter.
dumitru

Mesaj noude Dan » Septembrie 14th, 2010, 6:37 pm

Culorile frecvent utilizate la conectarea CDI 4+2
Ataşamente
Conectori CDI.jpg
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
In cazul in care vi se par prea mici preturile, va rugam sa ne contactati !
Dan

Locaţie: peste tot pe unde-i nevoie de o mana de ajutor...

Cum se monteaza CDI-ul de la smartmotors cel cu 5 pini?

Mesaj noude ceacanau » Septembrie 18th, 2010, 3:44 pm

Eu am un CDI botian care a luat foc.Si am cumparat unul de la smart motors, care nu corespunde la pini...care stie cum se monteaza?Va rog ajutati-ma :D
Imagine
Imagine
ceacanau

Mesaj noude kissmotors » Ianuarie 4th, 2013, 12:02 am

La acest model de CDI,firele sunt asa cum este pozat acum,din stinga sus--senzor...stinga jos --masa sau -.dreapta sus -bobina de inductie..dreapta jos,firul de alimentate din magnetou,la jumatate jos,firul de oprire motor.
kissmotors

Locaţie: Ploiesti

Înapoi la Electrica / electronica