Purtati vesta reflectorizanta noaptea?

Legislatie, evenimente rutiere.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Purtati vesta reflectorizanta noaptea?

Mesaj noude adrian » Martie 23rd, 2009, 10:28 pm

Eu port, desi sunt injurat de catre soferi deoarece cred ca e "militia" :lol: , dar asa scrie in codul rutier si nu am bani pt amenda ;) .
VITEZA NU UCIDE SINGURA, VITEZA UCIDE DOAR ALIATA CU TERIBILISMUL
adrian

Locaţie: BRAILA

Re: Purtati vesta reflectorizanta noaptea?

Mesaj noude smartmotor » Martie 23rd, 2009, 11:29 pm

Imbracamintea cu elemente fluorescent-reflectorizante, asa cum spune la regulament, art 161(1) lit. r, nu inseamna obligatoriu acea vesta de gunoier/drumar/politist...
Tine strict de imaginatia si buzunarul fiecaruia; este drept ca-i cea mai ieftina si rapida intrare in legalitate a mopedistului ;)
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude alxemanuel » Martie 23rd, 2009, 11:41 pm

Nici mie nu imi place cum arat cu ea dar o port seara pentru siguranta mea.
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude GLUE » Martie 24th, 2009, 7:40 pm

Confuzia vine si de la intrebarea politistului:
"Da' vesta reflectorizanta ai?"
chiar daca ai jacheta cu ditamai inscriptiile reflectorizante, cica nu e "legala".
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude microscope » Aprilie 1st, 2009, 10:38 pm

sa inteleg ca e nevoie de vesta-reflectorizanta sau orice obiect vestimentar cu elemente reflectorizante (daca e asta jur ca imi cos 6-7 ochi de pisica pe o jacheta si ies cu ea numai la ambitie:D)
Posesor de HL50QT-40 Honda Shadow(Joker) replica 2850km pana acum si urcam
microscope

Locaţie: Bucuresti Sector 5 Rahova

Mesaj noude alxemanuel » Aprilie 2nd, 2009, 3:06 pm

nu trebuie sa faci asta din ambitie pentru altii ci din ambitie pentru siguranta ta, uneori ambitia nu ne ajuta cu nimic , poti purta vesta reflectorizanta sau haine cu elemente reflectorizante
Franez brusc si fara motiv :D
alxemanuel

Mesaj noude GLUE » Aprilie 2nd, 2009, 6:31 pm

microscope scrie:...daca e asta jur ca imi cos 6-7 ochi de pisica pe o jacheta si ies cu ea numai la ambitie:D)

Dupa ce faci asta roaga un prieten sa-ti faca o poza si pune-o aici.
Poate lansam o noua moda 8-)
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude microscope » Aprilie 3rd, 2009, 6:32 pm

eu nu inteleg de ce mai este nevoie de vesta .. am semnalizare..am stop pe frana ... am far , am si elemente reflectorizante pe carena spate si aparatoare fata.. ce mai trebuie sa fac sa ma vada ceilalti conducatori in trafic ...cand or sa puna si la soferi sepci reflectorizante (ca doar capul il vezi in masina) atunci o sa inteleg si necesitatea acelei veste
Din moment ce mopedul a trecut de RAR ca fiind sigur pentru rularea pe drumuri publice .... ce rost are acea vesta...
Daca soferul ala nu se asigura in depasiri pot sa am eu si proiectoarele de pe varful Empire State Building ca tot nu ma vede...
microscope

Mesaj noude GLUE » Aprilie 3rd, 2009, 6:54 pm

Pentru ca asa scrie in lege!
La fel scrie ca trebuie sa mergi si cu farul aprins!
La fel si cu cursurile de legislatie!
Asta e legea si nu o face noi cu atat mai putin nu suntem indeajuns de uniti ca sa o schimbam: gen sa avem tot timpul prioritate :lol:

Ce crezi ca mie imi place sa umblu cu vesta peste haina de piele cu protectii?
Dar nu vreau sa stric geaca si sa-i pun elemente reflectorizante ;) , asa ca port vesta :mrgreen:
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude microscope » Aprilie 3rd, 2009, 7:09 pm

ca scrie legea nu pot sa ma opun ..este adevarat,, insa logica nu o prea inteleg ..in america stiu ca este o lege care interzice parasirea volanului ca sa te duci sa iti faci cafea in rulota IN TIMPUL MERSULUI dar asta are sens (ca au fost nevoiti sa si abroge aceasta lege pt ca existau tampiti care plecau de la volan si lasau pe pilot automat ...asta e alta poveste) insa privind vesta ... ah ca m-am dat jos de pe scuter pe marginea drumului ca am probleme tehnice ..da domne s-o am sa ma vada lumea ca sunt langa scuter ... dar in timp ce conduc.... zau ma depasteste ..dar asta este daca e nevoie si de un beculet intermitent pe casca sa ma vada si mai bine "conservarii" il pun daca asa scrie in lege dar o sa dau jos stopul pe frana ... ca doar am vesta .... :))))
microscope

Mesaj noude cosx25 » Aprilie 3rd, 2009, 9:51 pm

Pe mine ma obligat un politist tampit sa port vesta si ziua si era un soare afara...
Iam zis ca in lege scrie numai de la lasarea serei si pana in zori, nu a mai zis nimic si a plecat. Si tot el cica e bine sa o port.
Dar cine sa luat dupa el :lol:
Eu vesta o port numai noaptea si cand ies afara din oras.
Normal la scutere nu se poarta vesta, dar ca scuterul intra in categoria moped trebuie sa respectam obligatile ptr moped. ;)
La scutere de 125cc si motociclete nu te obliga nimeni sa porti vesta...

Ar sta ca naiba pe costumul meu de piele negru + casca neagra si vesta aia tampita verde 8-)

PS Am zis sa nu mai postez dar nu mam putut abtine, daca imi aprobati postul e bine daca nu nu ;) Daca da aceasta fraza se poate sterge ;)
Sunt retardat.
cosx25

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 3rd, 2009, 11:03 pm

Pe la mine la munca mai vin in control si politistii! I-am intrebat daca e obligatorie vesta reflectorizanta noaptea! Mi-au spus ca nu e neaparat sa ai vesta pe tine ci ceva reflectorizant pe haina si esti obligat sa o porti pe vreme cu vizibilitate redusa noaptea si ziua(ceata, ploaie)
Nu am avut de-a face cu ei pana acu 2 zile cand m-au intrebat de asigurare! O aveam facuta! 60 ron pe 6 luni la omniasig!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude microscope » Aprilie 6th, 2009, 12:33 pm

cred ca fiecare politisc de la rutiere interpreteaza cum vrea el legea ..in sensul ca : daca e o persoana cu o minte logica asa ar fi: vizibilitate redusa..ceata si cand esti pe langa scuter (daca ai probleme cu el pe marginea drumului si mesteresti acolo) cei care poate sunt mai " exact litera legii" or sa te amendeze ca n-o porti si in casa la somn... noaptea ...!!
o sa iau si eu o vesta sa o am sub sa macar sa i-o arat ca posed dar nu port
microscope

Mesaj noude allinaapopa87 » August 9th, 2010, 11:45 am

Si pana la urma trebuie sa fie neaprata vesta reflectorizanta clasica, sau se pota epurta orice material reflectorizant?
allinaapopa87

Înapoi la Din trafic