Accident

Legislatie, evenimente rutiere.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Accident

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 11:03 am

Salutare,
Ieri am reusit sa dau cu lingurita de asfalt din nou,dar asa de bine am reusit incat toata fatada e PRAF.
Relatarea pe scurt: am iesit dupa DN5 ,dau la dreapta sa intru,merg usor ,aveam in jur de 25 cand ma depaseste un bou cu o masina si im pune drept in fata frana pe motivul ca a vazut un ass de fata si trebuia sa se bage in vorba,eu apas frana fata,ea imi comprima ceva acolo ,si clanc drept in spatele lui,eu fac un fel de stoppie nevrut drept in curu lui si cad pe spate,norocul meu a fost ca aveam casca si genunchere,manusi.
Am stat vreo 5 secunde si nu stiam ce sa fac,sa ii dau una in geam sa nu stiu ce,un pusti de 18 19 ani coboara din masina si vine revoltat la mine ca i-am bulit masina,cica ai noroc ca nu iti trag si vreo 2 3 capace,in momentul acela am stiut ca pe tasta 1 am salvat un nr si a venit tata si vreo 5-6 scuteristi,cand s-a vazut inconjurat si toate astea,a cam plecat cu a 2-a forjat si dus a fost,numarul l-am luat dar nu am ce face.
Tata imi spune:cine pupa ala plateste deci acum o sa stau sa cumpar carene,furca,bord si s-a dus drq tuningul de vara ca sa nu mai spun ca motorul nu mai trage si segmentii sunt pe toba.Nici bani de segmenti nu mai am.
O sa va pun poze mai tarziu.
Aveti grija la cocalarii cu numere de Bulgaria!
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Re: Accident

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 12:12 pm

Pozele...
Ataşamente
DSC00340.JPG
DSC00339.JPG
DSC00338.JPG
DSC00337.JPG
DSC00336.JPG
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 12:12 pm

Alte poze...
Ataşamente
DSC00338.JPG
DSC00341.JPG
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude 139qmb » Iunie 18th, 2009, 12:18 pm

E doar vina ta, pt ca nu ai pastrat distanta. Bine ca nu ai patit mai rau.
139qmb

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 12:22 pm

Si el nu avea stop pe frana,si a franat brusc,distanta dintre mine si el era de 4 metri ;)
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude floryan » Iunie 18th, 2009, 2:32 pm

bine ca nu ai spart farul,carenele le mai repari cu pistolul de lipit dar farul..........
floryan

Locaţie: timisoara,timis

Mesaj noude GLUE » Iunie 18th, 2009, 3:01 pm

Cu pistolul de clei cald si cu Poxipol si plasa din fibra de sticla (pt rigips).
Bineinteles ca e naspa sa patesti asa ceva, dar bine ca esti intereg fiare si plastice mai faci ;)

Bine ca la mine n-au numere de Bulgaria, cocalarii, ci de Iatalia si Moldova :lol: :lol: :lol:
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 3:13 pm

Am un noroc sa te c..i in el .
SI cate planuri aveam si cate dracii.
S-au rupt si clemele,alea cum le mai pot lipi sau repara?
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 18th, 2009, 4:55 pm

Tocmai tu mai Ciprian... :(
Daca citeai postul lui Bogdy81 de aici: viewtopic.php?f=6&t=64&p=850#p850 invatai din experienta altora...
Da' tu ai vrut experienta ta...
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 18th, 2009, 5:10 pm

Zici ca e tras la tipla numai ca pustanul,cocalar,animal m-a depasit si apoi a pus frana brusc ca sa vada o fata la corp.
Sa vedem ce mama naibii fac acum,sa-l vopsesc si parca as trece la un italienesc dar nu as vrea sa va parasesc.
Kitul de 80 s-a dus pe apa Sambetei,acum daca mai pot lua din banii ramasi un piston cu segmenti 50 cc.
Atentie in trafic!!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 18th, 2009, 6:32 pm

Ciprian-Yamaha scrie:... dar nu as vrea sa va parasesc....

Eu as fi de acord ca tu sa fii exceptia care intareste regula, cum ca au voie pe acest forum numai cei cu supape intre picioare ;)
"Caramelele" iti sunt larg deschise si vii in vizita ;)
Acum cand ne-au ajuns si pinioanele cu raport modificat (pentru viteza) te-ai gandit sa-ti lovesti frumusetze de scuter ?!?
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 18th, 2009, 7:22 pm

Bine ca esti ok , plasticele le repari sau le schimbi pe parcurs , cand ai posibilitatea, acum poate ii faci un tnning adevarat!!!
Franez brusc si fara motiv :D
alxemanuel

Mesaj noude Bogdy81 » Iunie 18th, 2009, 9:54 pm

Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 9:37 am

Salutare,
Am stabilit cu tata sa stau cuminte pana de ziua mea sa vedem cum ma mai comport(cititi in trafic) si el a spus ca poate putem lipi carenele cu poxipol fara sa ii mai dam vopsea,tot el a mai zis ca nu se merita se renunt la el tocmai acum la cata grija am avut de el si adevarul este ca ma pot plimba si cu italienesti si cam tot pe al meu ma simt mai bine.
Deci : in data de 8.08.2009 voi incepe mecanica,respectiv voi incepe tuning-ul ce il asteptam de mult.O sa iasa ca Aeroxul acela.
Pinioanele de pe site ma pot ajuta cu ceva?
Se potrivesc pentru roti de 12?
Multumesc.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 19th, 2009, 10:23 am

Tot raul spre bine sau cum era vorba aia cipriane? sa ne impartasesti si noua ce tuning o sa ii faci , succes la reparatie si reconditionare!!!
alxemanuel

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 10:42 am

Pai am cumparat poxipol transparent pentru reparatii carene.
Tuningul va consta in: capacul transmisie va fi vopsit alb si dat gauri la nivelul ambreiajului pentru o aerisire mai buna
-carb de 50 va primi un jiclor mare de 090 ce il va ajuta sa ii dea de mancare bestiei
-un kit de 130 lei ajutat de o chiulasa marita
-voi face configuratia transmisiei cu role de 7 sau 8 malossi si cu contraarc alb si arculete verzi ,albastre ...sa vedem cum se impaca
-curea polini dupa el va fi data de pomana cuiva si va fi inlocuita de una malossi x-kevlar 788 17 28
-toba ii se va face un homemade si va fi vopsita in alb
-voi incerca sa construiesc un wheelie bar care ma va ajuta sa agat pungi cu paine de el :lol:
-voi crea niste pleoape
-suspensia va fi ridicata pentru a da impresia ca stai pe chopper :)
-ambreiajul va fi schimbat cu unul nou de la Smartmotor
-si acum ramane treaba cu pinioanele,dar vad ca pe site scrie standard,deci nu stiu ce performante in viteza aduce...
Poate ne ajuta si Smartmotor in legatura cu pinioanele...
Cam atat!
O zi buna!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 19th, 2009, 10:52 am

Si tot ce ai povestit aici face parte din accident ? O iei pe off incet-incet...
Ciprian-Yamaha scrie:...un kit de 130 lei ajutat de o chiulasa marita..

De unde cacat ai luat asta cu chiulasa marita ?!? Din posturile oligofrenului de pe scuterclub ?
Chiulasa cu camera mare, inseamna raport de compresie mic, si invers...nu pune botu' la stupizenii, daca nu esti sigur de ceva, intreaba si ti se va raspunde, nu semana confuzie si in alte capete...
Ciprian-Yamaha scrie:...si acum ramane treaba cu pinioanele,dar vad ca pe site scrie standard,deci nu stiu ce performante in viteza aduce...

Afirmatia a fost ca au ajuns pinioanele, si nicidecum ca ar fi scoase la vanzare...
Cele din magazin sunt standard.
Atentie la cuvinte, nu intelege ce vrei, intelege ce-i scris.
smartmotor
Admin

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 10:57 am

Nu am nicio legatura cu Adytza si nici nu vreau sa am,fiecare isi posteaza supararea dar eu nu bag de seama.
Imi cer scuze pentru greseala ce am facut-o cu pinioanele.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude smartmotor » Iunie 19th, 2009, 11:26 am

Nu ma refeream la bebe tembel, ci la oligofren :D
Nu trebuie sa-ti ceri scuze, ci sa identifici afirmatiile si de unde vin acestea; fiecare are voie sa-si declame prostia pe unde si cat este lasat...
smartmotor
Admin

Mesaj noude GLUE » Iunie 19th, 2009, 11:43 am

Hai ca facem OFFtopic sa discutam despre cei cu accident de la nastere.

Ramanem la accidentul lui Ciprian.
Carene cred ca gasesti aici: http://www.boromotor.ro/piese?o=90, dar nu stiu cat de prompti sunt si nici daca se potrivesc exact.

Pentru segmenti propun sa facem cheta ca sa aiba omul scuter peste vara. Voi ce ziceti?
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 11:49 am

Nu se potrivesc pentru modelul meu.
Glue pot lipi carenele cu sudura plastica Poxipol fara sa le mai vopsesc?
Sau trebuie pusa plasa,chit si vopsea?
Multumesc.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 19th, 2009, 11:59 am

Ca si in constructii(plasa de imbinaturi ) este folosite la imbinat placile de rigips(sau gips carton), se poate folosi ipsosul la imbinaturi si fara acea plasa , dar la un anumit soc mecanic , acea "lipitura" v-a ceda.Este valabil si in cazul tau ;)
Iar fara vopsea , cred ca va arata jalnic(sau face parte din proiectul de tuning :lol: )
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 12:00 pm

Vopseaua care o am acum pe scuter este metalizata,se mai poate gasi asa ceva?
Pe talon scrie culoare albastru dar daca fac carena fata un alb nu cred ca se supara.
Neah nu face parte din proiect,cred ca din anti proiect.
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 19th, 2009, 12:03 pm

Sigur daca cauti vei gasi , iar culoarea este posibil sa fie o problema.La mine scrie alb cu albastru :!:
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude GLUE » Iunie 19th, 2009, 12:28 pm

Conform Legii daca mai ptin de 15% din suprafata e de alta culoare sau autocolant nu deranjeaza pe nimeni.
Si nici garcea nu sta sa masoare suprafata :lol: . La Mine la V-Clic scrie portocaliu si era gri (40%) cu portocaliu cam 60%.
Si nu a zis nimeni nimic.

Plasa si poxipolul fac doar intaritura mecanica, pentru estetica e nevoie de chit si un spray de grund.
Vopsea metalizata pori gasi la spray pe la magazinele auto, trebuie doar sa nimeresti nuanta.

Bafta.
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude GLUE » August 16th, 2009, 12:03 am

Am crezut ca n-o sa postez niciodata aici.
Ieri am facut accident, din vina celui din fata, dar fiindca eu l-am lovit, e practic vina mea.
Rezultat, carena fata crapata, sub si deasupra lampii de pozitie.
Eu sunt bine merci, doar nervos ca mai sunt Dacioti care nu cunosc ce insemna drum principal si ca are prioritate.
Da ce sa fac, daca omul vroia sa dirijeze circulatia si sa-i lase pe cei dintre blocuri sa iasa afara, desi nu au prioritate.

Mai pe scurt: drum principal cu prioritate si doua benzi, din care una cu sne de tramvai si gropile aferente.
Liber in fata Daciei, eu in spate. Acceleram, distanta vreo 5m intre noi. Pe la 60Km/h, dintre blocuri da sa iasa unul.
Daciotul in loc sa treaca fiindca cei ce ies dintre blocuri au fie cedeaza fie stop, franeaza brusc sa dea prioritate de dreapta!!.
Eu, ma prind o secunda mai greu, si franez cat pot de tare.
Viteza scade la 10Km/h si, curat ginion, la 50 cm de bara lui, pneurile pierd aderenta, din cauza prafului/nisipuluide pe strada, si ma duc sanie pana in bara lui.
Oprim, tragem dreapta si cand ma uit mai atent, oului nu numai ca nu-i mergeau stopurile, dar bara era din profil U laminat la cald, vopsit foarte frumos negru.
Cand il intreb de ce nu are bara omologata si nu-i merge stopul pe frana, omul zice "N-ai decat sa mai dai la Politie ca ma doare-n ...(unde l-am lovit). Eu am plecat, ca tu esti vinovat ca m-ai lovit, si pana imi ridica Politia masina pt verificari eu o rezolv!". Si a plecat...
Eu masca :o !. Ma uit, ii iau numarul si pe urma ma gandesc: Pana ma judec sa dovedesc ca el nu are elemente omologate pe masina, si eu mi-am facut o paguba de cateva sute de lei din cauza asta. Clar eu l-am lovit din vina mea "nerespectarea distantei regulamentare...". Cand ma gandesc ca in Romania un proces civil dureaza 3-4 ani cu 5-6 infatisari de cateva ore imi trece...

Asta e... Atentie mare pe viitor!! si verificati sa tina bine franele si sa fie curat asfaltul...
Dus tare cu scuterul
GLUE

Mesaj noude alxemanuel » August 16th, 2009, 12:10 am

imi pare rau GLUE pentru cele intamplate , ai dreptate trebuie sa fim cu ochii in 4 tot timpul .
alxemanuel

Mesaj noude Bogdy81 » August 16th, 2009, 12:02 pm

GLUE, imi pare rau de accidentul tau! Si eu am patit-o dar a fost vina mea ca nu am pastrat distanta regulamentara in trafic! Bine ca esti tu ok si nu ai patit nimic cat despre sofer nu cumva avea numere de Arges?
:lol: Si pe la noi sunt o duzina de javre din astea! Au fost in Europa la castig si au venit cu niste jeguri de masini de prin anii 85-90 cu numere de Italia, Spania etc. si le calca de parca ar avea Lamborghini si scot un fum de te ineci in urma lor! Si guvernantii vor sa bage permis la scutere!
:x
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude busu0104 » August 16th, 2009, 12:38 pm

acelasi accindet ca GLUE am avut si eu,
mergeam pe strada cu vreo 50 si in fata mea scoala de soferi, eu eram cam la 10m de masina
si treceam prin dreptu unei statii de autobuz. Si asta cu scoala a pus frana brusc!!, cu toate ca trecuse de jumatatea autobuzului(cica sa il lase sa iasa din statie), si cand ala a pus frana io buf in el! Si mi`am facut carena ferfelitza!! + ca lui cica i`am zgariat bara si i`am dat 300 mii...(cu toate ca bara lui nu avea nimic).Dar i`am dat pt ca in ziua aia imi facusem asigurarea la scuter si asigurarea e valabila peste 3 zile dupa ce o faci. ca ii dadeam la ....!! Da, si ce vreau eu sa zic e ca mai mult paguba mi`am facut mie decat lui! eu am carena varza , si o carena ca a mea costa vreo 2 mil!!....
Asta este, pastrati distanta!!
racing o sa fac cu rieju meu >:)...
busu0104

Locaţie: Targoviste

Mesaj noude Dan » August 20th, 2009, 11:18 pm

GLUE scrie:Asta e... Atentie mare pe viitor!! si verificati sa tina bine franele si sa fie curat asfaltul...

Cam dificila asta cu asfaltul daca nu trimitem o echipa de antemergatori !
busu0104 scrie:Asta este, pastrati distanta!!

Cred ca asta-i concluzia, nu uitati sa luati in calcul si viteza de deplasare la estimarea distantei de siguranta.
Glue stie cum am invatat sa merg pe o roata (cea din fata !!!) cu VTR-ul, da' el stie si ca aveam pantalonii uzi, lucru pe care nu l-au vazut cei de pe margine, care priveau incantati :oops:
Nu va jucati pe sosea, sunt prea multi nebuni pentru a mai ingrosa si voi randurile lor.
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
In cazul in care vi se par prea mici preturile, va rugam sa ne contactati !
Dan

Locaţie: peste tot pe unde-i nevoie de o mana de ajutor...

Înapoi la Din trafic