Idei oferta

Legislatie, evenimente rutiere.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Re: Idei oferta

Mesaj noude smartmotor » Iunie 26th, 2009, 12:18 pm

O campanie de promovare costa, si nu putin.
Unde se reflecta aceste costuri, nu trebuie sa spun eu ;)
Pe target-ul nostru este dificila promovarea, din fericire avem colegi de forum care ne ajuta, (chiar daca nu au cumparat niciodata de la noi si probabil nici nu o vor face), sunt acei care au inteles dincolo de cuvinte faptul ca exista si o pasiune reala pentru scutere.
Avem si promovarea negativa, care tot promovare se cheama da' unii nu stie ;) de exemplu pe scuterclub promovarea permanenta si fara costuri ne este asigurata :lol: ; cei care reusesc sa citeasca printre randurile scrise cu multa ura de promotori, vin la noi sa vada daca-i dracu' asa de negru !
Si vreau sa cred ca marea majoritate a clientilor au parte de o experienta placuta cumparand de la noi.
Zilele trecute am avut un client care ne-a sunat si ne-a spus ca ambalarile in care trimitem kiturile cu 130lei, nu sunt rezistente la 8G (apar aceste forte atunci cand se cred pe stadion cei de la PostaRomana ;) ) si ca avem garnituri de la baza cilindrului de 62cc pe cilindri de 80cc.
Bineinteles ca am modificat deindata modul de coletare si am trecut la verificari individuale ale garniturilor.
Cum sa nu-ti fie drag un asemenea client, si cum sa nu-i respecti inzecit pe cei care "te trag de maneca"?

Referitor la intrebarea ta cu: "ce sa mai ofer ?" cred ca pentru cei cerebrali aproape 200E diferenta inseamna suficient de mult; si din experienta iti spun ca un client inteligent face toti banii ;) prostovanii lasa-i altora !
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude Arabu' » Iunie 26th, 2009, 3:46 pm

1.Nu ma intelege gresit referitor la campania de vizibilitate.
Crede-ma pe cuvant,stiu cu ce se manaca publicitatea si marketing-ul in general.Ma gandeam(chiar si contra unui pret modic) sa oferiti sticke-re,stegulete,si ce-am mentionat in post-ul anterior scuteristilor de pe forumurile pe care aveti publicitate favorabila,pentru ca,parerea mea,reclama miscatoare iese foarte mult in evidenta.
Eu unu' spre exemplu,ma uit pe fiecare abtipild de pe fiecare scuter care-mi trece prin fata.Pur si simplu imi sare in ochi cate ceva si uite asa mai aflu de vreun importator de scutere.Cred ca ar merge si la voi cu piesele,mai ales ca sunt low-cost.Crede-ma pe cuvant,am comparat cu preturile multor "importatori" de prima mana si sunteti foarte jos in comparatie cu ei.
Sau...exista forumul/clubul smartmotor.Ia bagati de imprimati niste tricouri,gecute,ceva,cu logo-ul vostru si ia sa vezi(oferite evident contra cost,dar nu unul titanic,membrilor vechi si "hiper-activi" ai clubului)...am vazut ca treaba asta prinde foarte tare intre motoristi/scuteristi.

2.E adevarat ca un client inteligent face toti banii,da pana-l gasesc eu raman cu banii blocati,cam aici e durerea.Ofer si 6000km garantie si asta pe bune,nu vrajeli si cutoate astea,apar diverse intrebari:"Cat mai lasi?" "Ce mai dai in plus:casca,alarma,ceva?".
Le dadeam si p-astea,numai ca pentru 4 motorete ar trebui sa import vreo 50 de alarme si minim 30 de casti.(stii foarte bine care e mersu' cu China).Pai daca le mai aduc si p-astea...da-le-n balarii de motorete,le fac cuibare de gaini.

Hai ca m-am intins cat pomana...(nu zic cui,sa nu fac discriminari);)
Arabu'

Mesaj noude smartmotor » Iunie 26th, 2009, 4:44 pm

Arabu' scrie:...da-le-n balarii de motorete,le fac cuibare de gaini....

Adevar graiesti, In šāʾ Allāh !
Arabu' scrie:...nu zic cui,sa nu fac discriminari...

Continuarea, aici: viewtopic.php?f=17&t=20&p=4845&hilit=culoare#p4845
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude smartmotor » Iunie 26th, 2009, 5:08 pm

GFN scrie:...s-ar putea onora comenzi cu valoare mai mica de 96Ron dar cu plata taxelor postale suportate de client? ...

Din pacate, nu !
smartmotor
Admin

Mesaj noude busu0104 » Iunie 28th, 2009, 10:57 pm

eu zic..asa
cu cat creste comanada mai mare cu atat dati un produs mai bun...mai folositor
de ex..comanda este de 1 mil..nu dai nimic
daca este de 1 mil 200-300...dati si voi o curea..role...
daca este de peste 2 mil...dati un set de chei...si tot asa:D...
eu cred ca o sa aiba atractie :D
racing o sa fac cu rieju meu >:)...
busu0104

Locaţie: Targoviste

Mesaj noude Polini.Motors » Iulie 1st, 2009, 10:02 am

-La cumpararea unui set 80 cc =Cadou o bujie Ngk sau role 9 gr :lol:
Polini.Motors

Mesaj noude smartmotor » Iulie 1st, 2009, 10:16 am

Adica o ridicare artificiala a pretului la kit, pentru a mai vinde doua repere ?!?
Interesant mod de a vedea lucrurile, adica vrei beletristica da' vine numai cu operele complete...
Este bine atat timp cat va ramane numai o idee, si asa va ramane :lol:
smartmotor
Admin

Mesaj noude Polini.Motors » Iulie 1st, 2009, 11:26 am

eu doar ziceam :?
Polini.Motors

Mesaj noude GLUE » Iulie 1st, 2009, 5:10 pm

Polini.Motors scrie:-La cumpararea unui set 80 cc =Cadou o bujie Ngk sau role 9 gr :lol:

Mai de graba un det de garnituri de rezerva, la 8RON, pentru aia cu 2 maini stangi care isi pun kitul singuri.
Inca nu vorbesc din experienta :lol: :lol: :lol:
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude MARYOOS » Iulie 18th, 2009, 2:04 pm

Nu stiu daca ar fi suficient doar un set de garnituri (pentru stangaci) :lol:
Mai bine ar exista oferta :
La un kit de tuning de ....Ron se ofera montaj inclus :lol: :lol: :lol:
Cel putin pentru mine ar fi fost mult mai simplu (nu eram nevoit sa desfac motorul bucati si sa schimb 4 perechi de segmenti in 1000 de km :oops: )
Dar morala este:
Cine invata din greseli , ajunge intelept(sau "mecanic" in cazul nostru) ;)
Poate daca apelam la un mecanic pentru montaj , nici acum nu stiam cum arata o pompa de ulei , un ambielaj,piston , cilindru,segmenti ...etc..... ;)
Asa ca nu v-a speriati daca nu reusiti din prima , insistati si sigur veti reusi (vorba lui Dan , este o floare la ureche) ,oricum Smartmotor are destule piese in depozit (si vad ca are degand sa mai aduca) :lol: :lol: :lol:
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude potarnica » August 24th, 2009, 10:56 am

de ce nu deschide-ti un magazin in bucuresti ,iar in incinta sa aiba si un service cu 5-6 mecanici adevarati(nu din astia ca la noi care iti ia 100ron deplasarea avand pana in centrul bucurestiului aprox 12-14 km de la service,si am auzit ca iti schimba toate piesele,dupa care zice ca a fost de la siguranta)(vorba vine) care s-ar deplasa la domiciliu cu majoritatea pieselor de schimb mai usoare,mai ales ca increderea pe care o avem in firma voastra nu a-ti face fata comenzilor de piese si service,si bineinteles ia-ti taia pe toti.si obligat probabil a-ti deschide si un club "scuter smartmotor" in care sa platim o taxa la inceputul anului de 150-200ron si sa benefciem de anumite avantaje.
potarnica

Locaţie: bucuresti

Mesaj noude potarnica » August 24th, 2009, 1:45 pm

ce spune-ti de idee ? e greu de realizat ?
potarnica

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » August 24th, 2009, 1:53 pm

Ce se mai aude cu oferta pentru end-useri?
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude MARYOOS » August 24th, 2009, 6:29 pm

potarnica scrie:de ce nu deschide-ti un magazin in bucuresti ,iar in incinta sa aiba si un service cu 5-6 mecanici adevarati(nu din astia ca la noi care iti ia 100ron deplasarea avand pana in centrul bucurestiului aprox 12-14 km de la service,si am auzit ca iti schimba toate piesele,dupa care zice ca a fost de la siguranta)(vorba vine) care s-ar deplasa la domiciliu cu majoritatea pieselor de schimb mai usoare,mai ales ca increderea pe care o avem in firma voastra nu a-ti face fata comenzilor de piese si service,si bineinteles ia-ti taia pe toti.si obligat probabil a-ti deschide si un club "scuter smartmotor" in care sa platim o taxa la inceputul anului de 150-200ron si sa benefciem de anumite avantaje.

Super tare ideea ta , dar cred ca trebuie luat in considerare ca in Bucuresti este chiria unui spatiu de 10 ori mai mare decat in Timisoara, nu mai spun de mecanici (5-6 mecanici adevarati =5.000 euro :shock: )....si sa mai spunem si de concurenta :o .Lista poate continua , dar ultimul cuvant si decizia apartine Smartmotor ;) Sper sa-i avem aici in Bucuresti :mrgreen: :D
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude smartmotor » August 24th, 2009, 6:39 pm

@potarnica: daca te intinzi la prea multe, ajungi sa nu mai faci nimic bine.
Noi facem importuri, si poti gasi pe forum si useri cu foarte mult bun simt care te vor ajuta cu siguranta, atunci cand pot.
Imposibil nu-i nimic, da' noi ni-s banatzeni lenesi :lol:
@Ciprian-Yamaha: oferta pentru end-useri este cea de pe site (nu inteleg intrebarea :shock: ) se lucreaza la cea pentru reselleri ;)

LE: bine zice si MARYOOS, si din Bucuresti avem mai putin de 1% din clienti...
Ne orientam spre "provinciali", clientii inteligenti iti spun sigur ca-i gasesti la noi ;)
smartmotor
Admin

Mesaj noude potarnica » August 24th, 2009, 8:06 pm

am inteles merge bine asa fara bataie de cap.
potarnica

Mesaj noude smartmotor » August 24th, 2009, 10:03 pm

Punct ochit, punct lovit :lol:
Asta nu inseamna ca forumul nu va functiona in continuare, excelent ar fi daca ar merge fara a ne implica prea mult, in permanenta apar insa noutati si userii adevarati de pe acest forum pot fi numarati pe degete...este de inteles, cu totii mai avem si multe altele de facut si parca timpu-i tot mai scump.
Dar cum spui, deocamdata-i bine spre foarte bine, si speram sa ramana asa !
smartmotor
Admin

Mesaj noude G£aÐ » Mai 25th, 2010, 8:42 pm

GLUE scrie::idea:

Cred ca daca tot vine primavara ar merge un kit de cabluri, taho si manete ca oferta.
Cei care au scutere mai vechi de 2 ani se vor bucura desigur ;)

Oferta: Traductor taho, Cablu taho , Cablu de acceleratie, Manete, Cablu de frana spate.
5 Produse 138.00 lei actual. Pretul propus pentru oferta undeva la 120 RON.

Ei ce ziceti?
Eu stiu cel putin 2-3, carora iarna asta li s-a blocat acceleratia ori nu le merge taho :lol:

eu cred ca la 3-4 sute de lei comanda, merge o husa gratis. sa nu se mai blocheze peste iarna de frig si umezeala "cablele" (acc, taho, etc)
:lol:
Reparatii pentru doi si patru timpi, in Bucuresti
Prefer Militari, dar ma pot deplasa oriunde in oras
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude clodius » Mai 28th, 2010, 11:13 pm

smartmotor scrie:O campanie de promovare costa, si nu putin.
Avem si promovarea negativa, care tot promovare se cheama da' unii nu stie ;) de exemplu pe scuterclub promovarea permanenta si fara costuri ne este asigurata :lol: ; cei care reusesc sa citeasca printre randurile scrise cu multa ura de promotori, vin la noi sa vada daca-i dracu' asa de negru !

Sunt nevoit sa intervin aici :D
Esti rautacios si stii ca am purtat discutii destul de lungi pe tema asta. Te-ai suparat pe 1-2 useri care te-au atacat si ti-ai luat jucariile si ai plecat. Si mai stii foarte bine ca am incercat totodeauna sa fiu cu toti cat se poate de corect si nici nu mi s-a parut ca ar fi sarit careva calul fara sa fie pedepsit. As vrea sa vad si eu unde e reclama aia negativa de care vorbesti.
Imi pare rau ca v-ati retras, chiar vedeam un lucru bun prezenta unor oameni care stiau despre ce vorbeau cand era vorba de scutere.

PS: bine v-am gasit, este posibil sa va sun sa dau si eu o comanda la voi cat de curand :)
clodius

Anterior

Înapoi la Din trafic