Intamplari din trafic pe doua roti

Legislatie, evenimente rutiere.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Re: Intamplari din trafic pe doua roti

Mesaj noude alxemanuel » Octombrie 18th, 2009, 3:15 pm

Am ,,sifonat'' si eu putin scuterul saptamana trecuta.
Dupa ce m-a tinut la dentist 2 ore pe scaunul acela si m-a chinuit , am plecat cu scuterul spre casa ametit si cu dureri dentare, iar pe o straduta in Orsova mergeam in spatele unui reanult megane si la prima intersesctie soferul a iesit jumate in intersesctie apoi a pus frana brusc , eu am vazut in ultimul moment ce face si am blocat amandoua frane insa am intrat in bara lui. A fost vina mea , am tras pe dreapta sa vorbesc cu tipu, s-a dat jos s-a uitat la masina nu avea nici-o zgarietura , doar luat prafu de pe ea , m-am si mirat. A fost de treaba a zis ca nu'i nimic , data viitoare sa pastrez distanta ,eu i-am cerut scuze am vrut sa ii dau niste bani dar nu a vrut nimic. La scuterul meu s-a crapat putin carena de sub farul acela micut de pozitie si aripa zgariata, iar eu am tras o sperietura groaznica. Deci nu faceti ca mine , sa fiti mereu prudenti si sa pastrati distanta !!! asfalt uscat
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Octombrie 18th, 2009, 3:19 pm

Cu distanta am avut si eu de furca!
Sa ai grija si sa fi sanatos!
PS: bine ai revenit pe forum!
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude GLUE » Octombrie 19th, 2009, 11:56 am

alxemanuel scrie:Am ,,sifonat'' si eu putin scuterul saptamana trecuta.
... eu am vazut in ultimul moment ce face si am blocat amandoua frane insa am intrat in bara lui... La scuterul meu s-a crapat putin carena de sub farul acela micut de pozitie si aripa zgariata, iar eu am tras o sperietura groaznica. Deci nu faceti ca mine , sa fiti mereu prudenti si sa pastrati distanta !!! asfalt uscat

Parca-i un facut toti moderatorii de aici patesc la fel :lol: (Haz de necaz...)
Carena fatza se sudeaza cu electrod ABS si un feon cu reglaj electronic al temperaturii.
Incearca sa faci sudura prin interior.
Cand se mai indreapta vremea o sa pun ceva poze de la al meu si cum sa faci pt sudura in plastic. E aproape la fel de rezistenta ca si carena originala. Am facut test de rezistenta la rupere si e cam aceeasi forta.
Aspectul insa are de suferit, nu va arata ca noua decat daca investiti multa munca in retus, smirgheluit, chituit, vopsit, etc.
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude GFN » Martie 13th, 2010, 7:00 am

Acum de dimineata am mers 15 km(din Pantelimon pana in Ghencea) pe un ghetus lucios de iti faceai freza in el.Tomitza a fost ascultator, docil ,nu a smucit si a reusit performanta sa ramanem pe cele 2 roti :mrgreen: .
Scuteritul pe un polei ca asta dauneaza grav sanatatii(celor slabi de inima) :D
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 21st, 2010, 10:11 am

am avut si eu un accident luni 19.04.2010 in hunedoara ma indreptam pe bulevard pe banda 1 de mers pe directia inainte iar la o intersectie o pustoaica(vaca) de 18 ani nu s-a asigurat la un viraj la stanga neacordandu-mi prioritate de drapta si am intrat in ea in plin in urma accidentului eu am suferit mai multe leziuni la maini si la picoare scuteru praf am sa pun cateva poze casca praf si o sgarietura pe fata acuma v-a trebui probabil vreo 7-8 luni pana ce-i de la asigurare imi vor face scuteru desi nici cei de la politie nu au finalizat dosaru asa ca anu asta sunt pierdut nu mai am scuter :( eu sper sa se rezolve cat mai repede asa ca mare atentie in trafic la intersectii sa nu patiti ce am patit eu pot spune ca am scapat ieftin de tot multi prieteni m-au sunat sa vada daca nu am murit din cele vazute la locu accidentului va doresc asfalt uscat si cat mai putine evenimente bafta tuturor !!!
Ataşamente
Picture-0002.jpg
radu_steaua

Locaţie: hunedoara

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 21st, 2010, 10:12 am

.
Ataşamente
Picture-0001.jpg
radu_steaua

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 21st, 2010, 10:13 am

.
Ataşamente
Picture-0004.jpg
radu_steaua

Mesaj noude floryan. » Aprilie 21st, 2010, 11:19 am

ho ho e bine impachetat,noroc ca ai scapat "ieftin"
sper sa se miste repede asigurarile ca sa iti iei altul ca poate o sa il faca dauna totala pe asta
Atentie la motociclisti; Mintea e ca parasuta: functioneaza doar cand e deschisa!
floryan.

Locaţie: Timisoara,Timis

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 21st, 2010, 9:59 pm

si carena spate dreapta ii crapata eu sper cat mai repede deocamdata nu am terminat cu politia inca sper k vara asta sa pot sa merg si eu ce-a ce nu prea as cred bafta!!!
radu_steaua

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 22nd, 2010, 8:14 pm

spuneti-mi va rog cum se procedeaza dupa accident ca eu nu am primit nimic nici o asigurare nici un proces verbal nimic ca mie imi miroase a musamalizare cine poate sa imi raspunda astept raspuns
radu_steaua

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 22nd, 2010, 10:39 pm

Dupa accident normal se incheie un proces-verbal cum s-a intamplat accidentul, iar tie trebuia sa-ti dea o dovada cu daunele aduse scuterului iar daca ai suferit leziuni corporale te trimite la medicul legist sa-ti dea certificat! Tu du-te la medicul legist, spune-i ce ai patit, el o sa te consulte, arata-i ranile suferite de tine din accident, poti sa ai si o julitura la mana, picior si tot o sa-ti dea certificat medico-legal cu cate zile crede el ca e necesar sa te vindeci! Daca te doare capul, spatele si nu ai rani spune-i ca de la accident te doare asta numai daca te doare, sa nu-l minti ca isi da seama repede, caci de aia e medic legist! Cu certificatul obtinut de la el il dai in judecata pe cale civila si-i ceri daune morale si spitalizare daca e nevoie! Fara dovada si procesul-verbal de la politie nu poti face nimic, mai ales sa-ti repari scuterul! Cei de la asigurari iti vor cere aceste acte, sa poti repara scuterul! Tu du-te la ei si cere socoteala de ce te tot amana! Daca comenteaza la tine e clar ca sunt "unsi" asa ca ameninta-i ca te duci in audienta la seful lor la judet sau mai rau te duci in audienta la prefect! O sa vezi cum percuteaza! dar daca nu si nu du-te unde ti-am zis eu pt. ca ai un scuter scump si nu e nici o crima sa-ti cauti dreptatea! Acum aia de sus apleaca urechea la orice nemultumire dar sa fie intemeiata! Eu unul nu m-as lasa calcat in picioare, pt. ca am muncit pt. ca sa imi iau scuterul si nu a fost mura in gura! Asa stiam ca se procedeaza, daca am gresit sa ma corecteze cineva! Bafta!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 26th, 2010, 10:36 pm

da in primul rand iti multumesc de informatie acuma sa iti spun eu, am fost azi la exact o saptamana dupa accident bine inteles ca asigurarea nu am primito i-am cerut ofiterului sa imi spuna exact cum va fi el a spus ca dosarul nu s-a finalizat inca el asteapta sa mai aduc de la medicul legist zile de ingrijire daca mai este cazu eu am 10 zile daca mai primesc cel putin o zi atunci ii da drumu la dosar in instanta ca este dosar penal pt vatamare corporala din culpa acuma vineri imi expira zilele primite de la legist joi merg din nou la medic sa vad daca imi prelungeste dar is nelamurit de ce nu imi da asigurarea ca eu sa pot sa trimit scuteru in servis si dupaia este timp sa ne judecam daca a mai patit cineva accidente de genul meu dar nu sa fie pe cale amiabila ci cu politia postati va rog sa vad si eu cum au decurs problemele la voi sau care cunoasteti bineinteles pt ca aici nu prea miroase a bine am sa mai revin cu detali astept raspunsuri de la voi va multumesc bafta tuturor si mare grija in trafic
radu_steaua

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 26th, 2010, 11:02 pm

Cu tot ce iti da doctorul legist da-o pe tipa in judecata pe cale civila si cere-i daune morale si materiale, sa-ti repare scuterul!
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude radu_steaua » Aprilie 27th, 2010, 10:19 am

mda da inca nu o pot da in judecata pentru ca nu mi s-au terminat inca zilele de ingrijiri doar dupa pot in cazul in care mai primesc zile si asta sa fie peste 11 zile atunci nu mai trebuie eu sa merg in judecata pe parte civila merge automat pentru ca este dosar penal in cazul in care eu nu mai primesc zile de ingrijire atunci da trebuie eu sa o dau in judecata pe parte civila bafta tuturor!!! si feritiva de necazuri ca nu va doresc
radu_steaua

Mesaj noude radu_steaua » Mai 8th, 2010, 10:13 pm

am o nelamurire luni se fac 3 saptamani decand am avut accidentu si pana acuma nu sa facut nimic la dosar, am fost la legist am mai primit 7 zile de ingrijiri medicale total 17 zile deci clar dosar penal am fost sa duc la nene` politist zis comisar sa ii duc cele 7 zile de la legist si firesc ca l-am intrebat de asigurare si bineinteles de dosar ce sa mai intamplat raspuns nimic nu sa facut pentru ca colegul lui de la cercetari penale este in concediu pentru ca saracu nu a mai avut concediu de 2 ani de zile si a plecat si el la mare sa se relaxeze in fine asta nu ma intereseaza cineva ma invatat sa merg sa ii fac plangere penala politistului pentru ca nu exista asa ceva si deja zic ca 90% miroase a musamalizare reamintesc singurl lucru care l-am primit este o hartie prin care eu cu ea sa ma duc sa imi repar scuteru(autorizatie reparatie ) bineinteles ca pe banii mei cine ma poate lamuri si pe mine astept raspuns bafta!!!
radu_steaua

Anterior

Înapoi la Din trafic