Intamplari din trafic pe doua roti

Legislatie, evenimente rutiere.

Moderatori: alxemanuel, GLUE

Intamplari din trafic pe doua roti

Mesaj noude firu_catalin » Noiembrie 15th, 2008, 5:48 pm

Vad ca pe tot forumul se vorbeste numai de mecanica,tuning si efecte dar chiar nu a patit nimeni nimic in trafic sa ne povesteasca ca sa stim de ce ne ferim?eventual cam cu ce siretlicuri sa scapam de d-nul agent cand ne mai opreste si ne intreaba de ce nu avem luminile aprinse sau sa ne povestim patanii despre "smecheri"in AUDI de 2008 plini de figuri si care de obicei nu prea ne baga in seama chiar daca dupa legile scrise de circulatie avem prioritate in intr-o oarecare situatie dintr-o oarecare intersectie sau drum rutier..hai sa va "citesc" sa va"citim"pataniile pe doua roti din trafic
... want speed, but the brakes are strong?!?
firu_catalin

Locaţie: tecuci,judetul galati

Re: Intamplari din trafic pe doua roti

Mesaj noude firu_catalin » Noiembrie 17th, 2008, 3:51 pm

chiar nu a patit nimeni nimik in trafic pe doua roti? :D sa fiti asa de norocosi? :?
firu_catalin

Mesaj noude smartmotor » Noiembrie 17th, 2008, 3:58 pm

Am patit-o eu, saptamana trecuta, cu o blonda, da' eram cu Touaregu' si nu se pune, ca-i off... :D
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Locaţie: Timisoara, Jimbolia si imprejurimi...

Mesaj noude firu_catalin » Noiembrie 17th, 2008, 4:51 pm

ce greutate aveai la rolele din variator la touareg de s-a luat blonda de tine? :D tot off..
firu_catalin

Mesaj noude Bogdy81 » Noiembrie 20th, 2008, 11:16 pm

Acum 2 luni am avut un mic "accident" in oras la o trecere de pietoni! Eram in spatele unei Dacii iar la trecerea de pietoni un mosulica nu s-a asigurat, masina oprind la 2m de el iar eu neavand distanta regulamentara si carosabil umed m-am izbit in dacie spargand tripla dreapta! De carena fata s-a ales praful de ea, noroc ca nu mi-am spart si farul(doar cateva urechiuse de plastic rupte)! Noroc ca soferul a fost baietas si nu a mai chemat politia! M-a costat o tripla si bineinteles carena fata! Pastrati distanta regulamentara in trafic! Stop accidentelor din teribilism!
:!:
Bogdy81

Locaţie: Darabani/Botosani

Mesaj noude smartmotor » Noiembrie 20th, 2008, 11:45 pm

Si la ce tip de accidente mai este liber daca le oprim pe cele provocate de teribilism ?
Cele din neatentie/oboseala ?
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
smartmotor
Admin

Mesaj noude Bogdy81 » Noiembrie 21st, 2008, 12:22 am

Cel mai bine e sa nu ai nici un fel de accident! Parerea mea! :lol:
Bogdy81

Mesaj noude alxemanuel » Noiembrie 21st, 2008, 12:25 am

ca tot veni vorba de precautie , eu zic sa va verificati si valvele de la roti inainte sa plecati cu scuterul , caci eu am patito ,
http://www.scuterclub.ro/forum/index.ph ... l=am+cazut
Franez brusc si fara motiv :D
alxemanuel

Mesaj noude alxemanuel » Martie 22nd, 2009, 10:08 pm

O intamplare comico-tragica mi s-a intamplat anul trecut in decembrie , nefiind zapada am iesit sa dau o tura cu scuterul si am luat si o blonda la plimbare , dar ghinionul a fost ca mi-a inghetat acceleratie in mers si am intrat pe trotuar cu scuterul , era sa iau casele la rand insa am luat repede contactul si am evitat o tragedie :) , instinctul deh. Am reusit sa ajung acasa cu chiu cu vai deoarece imi ramanea acceleratia blocata, si blonda a ajuns pe jos :lol:
alxemanuel

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 22nd, 2009, 3:45 pm

Aseara la noi in oras un politist a accidentat foarte grav o fata, clasa a 9-a, singurul copil al familiei! Au dus-o direct la Iasi caci era foarte grav, cand a ajuns ambulanta nu avea puls dar dupa manevre de resuscitare a inceput din nou sa-i bata inima! Politistul conducea un motor de 750cc,110 cai putere fara a avea categoria A pentru motociclete! A lovit fata la 130km/h si a aruncat-o la 10m de la locul accidentului! Politistul era in stare de ebrietate si era sa fie linsat de martorii accidentului! A ascuns motorul intr-o curte, venind un prieten de-al lui cu un scuter pe care acestia l-au izbit pe jos spunand ca era cu scuterul cand a lovit fata!
Noroc de martori care le-a zis politistilor de la Botosani unde era motocicleta si ca politistul era pe ea! Ce fac ei, politistii, nu se vede, dar te vede pe tine ca nu ai farul aprins ziua mare si te amendeaza imediat!! Acesta umbla cu motorul de cateva luni si nu cred ca colegii lui de la rutiera din Darabani nu stiau ca nu are A-ul! Asta e politia de la noi! Insanatosire grabnica fetei!
Bogdy81

Mesaj noude firu_catalin » Aprilie 22nd, 2009, 7:52 pm

bagami-as ....in rasa lor de panarame....
scuze la toti dar asta e ceea ce gandesc in momentul asta cand am citit...
firu_catalin

Mesaj noude smartmotor » Aprilie 22nd, 2009, 8:43 pm

Ai dreptate sa faci sex in public cu politistul care-a facut asa ceva...
Sper ca uniforma sa-i fie de domeniul trecutului, si depozitele de cereale au nevoie de paznici, poate-si va gasi un job de noapte dupa timpul petrecut la racoare (ori la caldura, sper ca nu au in inchisori si aer conditionat, ca m-as oftica de ma apuca si pe mine sexul in public ;) )
PS: sefu' are maine examen la sala pentru A, daca nu-l ia, il fac de cacao !
smartmotor
Admin

Mesaj noude Bogdy81 » Aprilie 22nd, 2009, 10:39 pm

Fata au dus-o azi la Bucuresti pentru ca a suferit leziuni la cap! Doctorii ii dau sanse minime dar incercarea moarte n-are,vorba romanului! La Bucuresti o va ajuta darabaneanul nostru, renumitul Leon Danaila omul ce umbla, la propriu in creierele oamenilor! Politistul e cercetat penal pentru ca a condus fara categorie, in stare de ebrietate, a mutat motorul de la locul accidentului, viteza excesiva, iar amicul cu scuterul ce a vrut sa-l ajute a 'imbulinat-o' si el, e complice!
E cercetat si disciplinar cu propunerea de desfacere a contractului de munca! Acum se roaga la Domnul ca sa nu moara fata ca sa nu ajunga la racoare! Intr-un comunicat al purtatorului de cuvant se spune ca nu se vor tolera astfel de acte de indisciplina si va suporta el insusi rigorile legii! In sfarsit se misca ceva in Romania! Pacat de puiul pe care la distrus!
Bogdy81

Mesaj noude MARYOOS » Aprilie 23rd, 2009, 8:25 am

Sa speram cu toti ca acel copil nevinovat se v-a vindeca fizic (pacat ca totusi v-a ramane cu traume psihice), iar acel "tablagiu"sa-si capete pedeapsa binemeritata :!: :twisted:
Off: Bafta sefului si sa speram ca-l i-a ca alfel il face-ti voi de cacao , dar si el poate v-a fi morcovit o perioada si sa vezi tunete si fulgere printre voi :lol:
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude alxemanuel » Mai 13th, 2009, 9:08 pm

Ce s-a intamplat in cele din urma cu fata , este bine?
alxemanuel

Mesaj noude Bogdy81 » Mai 14th, 2009, 12:03 am

Fata acum e adusa acasa, e mai bine dar merge foarte incet si nu vorbeste deloc! Nici un cuvant! Medicii spun ca are nevoie de 2 ani de tratament si recuperari! Parintii vor sa o duca la o clinica in Germania sau Franta pentru o recuperare mai rapida!In schimb politistul nu a patit nimic, doar l-au mutat disciplinar la el in localitate, in orasul Dorohoi! Va dati seama cata hotie e in Romanica noastra? Conduci fara permis, era si ametit,nu purta casca, viteza excesiva, fugi cu motorul de la locul accidentului, aduci un scuter in loc, nenorocesti un copil pe viata si il muta disciplinar la el in localitate! Halal dreptate intr-o tara ca Romania care se mai crede si europeana! Rusine!
Bogdy81

Mesaj noude Bogdy81 » Mai 14th, 2009, 1:34 am

Bogdy81

Mesaj noude Bogdy81 » Mai 15th, 2009, 3:29 pm

Scuterist decedat in Timisoara! A intrat pe o sosea fara sa se asigure si a fost spulberat de un Peugeot! Victima a murit pe loc iar scuterul facut in nu stiu cate bucati! M-a impresionat foarte mult acest accident de aceea am postat pe forum! Atentie marita in intersectii!
Sursa: Primatv, Focus ora 15
Bogdy81

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 19th, 2009, 3:55 pm

Am reusit performanta de a lua o cazatura la plecarea de pe loc ,am plecat tare de pe loc , am luat curba prea in scurt si a derapat roata spate pana m-am intors cu scuteru invers si am picat pe partea dreapta
consecinte: scuteru zgariat si eu o julitura la genunchi , (cam ustura) :oops:
alxemanuel

Mesaj noude GLUE » Iunie 19th, 2009, 4:19 pm

Pai asa-ti trebuie daca ai scos limitarea :lol: :lol: :lol:
Dus tare cu scuterul
... si la intors tot cu scuterul o dau
GLUE

Locaţie: IASI / Iasi / La bloc...

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 19th, 2009, 4:20 pm

Mai Alex si tu?
Eu cand ti-am spus ca tu nu poti tine puterea kitului aluia nu m-ai crezut ;)
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 19th, 2009, 4:21 pm

Pai iar mai Alex, cred ca este a doua oara cand faci cunostinta cu asfaltul :cry:
Sigur nu incercai o cascadorie :?: :D
Oricum imi pare rau pentru tine , bine ca nu ai patit ceva mai grav(ramaneam cu un post liber de moderator, cine mai ne muta si noua posturile sau ne mustra cand mai postam aiurea si OFF :lol: )
I-a sa-ti pui 2 roti ajutatoare , poate asa mai scapi si tu intreg :D
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 19th, 2009, 4:46 pm

Intradevar a doua oara , ce sa fac , demarajul prea mare.
Problema e ca s-a zgariat sticker-ul cu smartmotor :lol: , acum trebuie sa imi trimita altul
alxemanuel

Mesaj noude GFN » August 4th, 2009, 8:14 pm

Am patit-o si eu saptamana trecuta joi mai precis m-am trezit cu unul peste mine , el cica vroia sa faca stanga.A tipat sus si tare ca eu as fi vinovat de accident si a tinut mortis sa mergem la politie,acolo dupa ce am dat declaratii , politaiul a dat verdictul: 240 ron amenda si 3 ptc penalizare pentru el care s-au adunat la cele 11 deja existente , eu nevinovat .Cand a auzit verdictul tantalaul vroia sa o dreaga cu politaiul si intreba daca nu ar putea sa declare a fost lovit in parcare.
Pagube
eu o carena crapata pe partea dreapta spate , se repara usor , norocul meu ca am reusit sa ma echilibrez si sa nu cad
el aripa stanga fata(vezi poza)
Ataşamente
DSC01408.JPG
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude firu_catalin » August 4th, 2009, 9:29 pm

si reparatiile tale cine le plateste?
chiar...ne pune politia sa facem asigurari la scutere...dar daca ne loveste usor vreo masina si ii luam asigurarea unde ne-am putea si daca am putea repara scuterele...ceva sfaturi cum procedam?
firu_catalin

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » August 5th, 2009, 8:27 am

Urat,bafta la reparatii!

Tu sa fi bine !
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude smartmotor » August 5th, 2009, 10:17 am

"Trei accidente de motocicleta, trei motociclisti in spital, trei paturi in salon. Vine televiziunea si le ia interviu motociclistilor.
Primul motociclist. Un picor in ghips.
Reporterul: “Cum s-a intamplat accidentul, vad ca aveti un picior in ghips, nu aveati viteza mare, nu-i asa?”
Motociclistul: “Pai sa vedeti… eu.. VTR.. 300 km/h… coaja de banana pe carosabil… am derapat putin, am recapatat controlul, dar totusi am intrat in sant… am o mica fisura 3/4 tibia stanga.. trece… nimic grav.” Al doilea motociclist. O mana si un picor in ghips.
Reporterul: “La dumneavoastra cum s-a intamplat? Vad ca aveti o mana si un picor in ghips!”
Motociclistul: “Eu mergeam linistit pe strada… 250 km/h… cu CBR-ul .. cand deodata vad un VTR ca ma depaseste. Zic ‘nu se poate, nu e mai tare ca mine’ si accelerez dupa el. Deodata imi sare pe vizorul castii o coaja de banana de la VTR, mi-a blocat vederea, am franat… am derapat putin…am o mica fisura de tibie si peroneu, putin luxat antebratul.. nimic grav, trece… Al treilea motociclist. Mumie. Ghipsat din cap in picioare.
Reporterul: “Precis dumneavoastra aveati viteza, nu gluma!.. Cum s-a intamplat?” Motociclistul: “Nuu.. eu…Mobra.. 50 la ora.. Trec pe langa mine 2 motociclisti in viteza. Eu am crezut ca stau pe loc si… m-am dat jos de pe motoreta… M-am rostogolit eu un pic… m-am ridicat in picioare si vad 2 motociclisti in sant…. Imi arunc casca, fug sa ii ajut si … a dracului coaja de banana… iau o ceafa de asfalt… si traumatism cranio-cerebral cu paralizie temporara."

Sursa: net
smartmotor
Admin

Mesaj noude GFN » August 6th, 2009, 8:47 pm

firu_catalin scrie:si reparatiile tale cine le plateste?
chiar...ne pune politia sa facem asigurari la scutere...dar daca ne loveste usor vreo masina si ii luam asigurarea unde ne-am putea si daca am putea repara scuterele...ceva sfaturi cum procedam?

Reparatiile mi le fac singur, de fapt mare chestie nu am patit decat 2 crapaturi la carena dreapta spate care le-am si lipit cu super adeziv Denbraven, urmeaza sa cumpar o cutie mica de chit sa retusez si un spray de vopsea neagra.
Respectivul mi-a dat copie dupa asigurare si dupa talon dar nu am ce sa fac cu ele ca am cautat si nu sunt service-uri pentru reparatii scutere care sa primeasca asigurari,imi pare rau ca nu i-am cerut bani de reparatii tantalaului dar pe de alta parte sunt multumit ca am scapat cu bine si ca nu am cazut ca altfel era mai rau.
Cel mai bine atunci pe moment daca nu sunteti vinovat sa cereti bani de reparatii celui care va lovit ca altfel cu asigurarea lui nu faceti nimic cu ea, poate doar folosita o singura data in tufis.

:lol: Tare bancul.... :lol:
Posesor de Tomina Fire(Baotian BT49qt-12 Rocky)80Cc,Malossi Kevlar ,Malossi Multivar 2000 ,Hid Xenon 4300K/35W
Modificari lumini bord logan ,activari diverse functii UCH. Lucrari de ale mele se pot vedea http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-991.html
GFN

Locaţie: Bucale

Mesaj noude Dan » August 6th, 2009, 10:16 pm

GFN scrie:
firu_catalin scrie:si reparatiile tale cine le plateste?

....
Cel mai bine atunci pe moment daca nu sunteti vinovat sa cereti bani de reparatii celui care va lovit ca altfel cu asigurarea lui nu faceti nimic cu ea, poate doar folosita o singura data in tufis...

@GNF: nu sunt de acord cu ce spuneti Dvs., societatile de asigurari sunt totusi corecte.
Va spun spun asta prin prisma lunii iunie, cand am avut sase cazuri de clienti carora le-am vandut piese de schimb platite de societati de asigurare.
In cazul unor daune la scuter, primul pas este sa contactati inspectorul de daune al societatii unde este asigurat cel din vina caruia aveti scuterul "sifonat".
Apoi orice atelier service va poate face un deviz estimativ de lucrare, noi (ori alta societate comerciala care vinde piese de schimb) va putem face o oferta de preturi pentru necesarul reparatiei (cel mai adesea este suficient formularul care vi se trimite in e-mail la orice comanda) si cu aceste documente mergeti la societatea de asigurari, care va trimite dosarul pentru aprobare, si in maxim o saptamana va suna sa treceti pe la caserie !
Sfatul meu este sa nu va stergeti la fund :lol: cu asigurarea celui vinovat ci sa o folositi pentru a va pune scuterul pe roti fara prea mari compromisuri !

Neoficial, am inteles ca in practica se procedeaza altfel, cel care greseste (si nu are o Dacie batrana), cumpara un scuter nou-nout celui lovit in schimbul "realinierii" vehiculelor pentru a potrivi greseala pe scuterist ;) , daca aripa indoita este la BMW...
Atentie insa, nu tot ce sboara se mananca...
Piese de schimb pentru scutere in patru timpi, aici: http://smartmotor.ro/magazinonline/index.php?route=common/home
In cazul in care vi se par prea mici preturile, va rugam sa ne contactati !
Dan

Locaţie: peste tot pe unde-i nevoie de o mana de ajutor...

Mesaj noude Bogdy81 » Septembrie 30th, 2009, 7:39 pm

Sa va zic patania mea: am fost azi la tata, la serviciu si am parcat scuterul pe marginea drumului pe cricul central! Am intrat in curte si dupa vreo 15 minute vine fuga un coleg de-al tatei si imi zice ca scuterul meu este izbit in sant! La inceput nu am crezut zicand ca e o gluma dar el a insistat si am rupt-o la fuga spre scuter! Scuterul era izbit in sant, oglinzile rupte din maner, bucata de plastic negru de pe masca bordului zgariata rau de tot si alte zgarieturi albe,ale lacului de pe carene! Benzina din rezervor curgea intr-o veselie! Vinovat: un carutas ce a incarcat caruta cu porumb ca un idiot si a tinut dreapta pana mi-a dat scuterul jos! Fiind in alta localitate nimeni nu a vrut sa zica cine e vinovatul! Am fugarit scuterul in toate partile dar nu am ajuns nici o caruta dar o gagicuta frumusica foc mi-a zis ca faptasul sta mai aproape decat as crede eu, trebuie doar sa urmaresc urmele faetonului prin praf! Am facut ce a zis gagica si am gasit dupa urma casa unde a intrat caruta, la 100 m de locul faptei! Am chemat politia dar carutasul a intins-o de acasa si nu a avut cu cine sa vorbeasca si l-a invitat maine la politie ca sa cadem la un acord! Minunat e faptul ca scuterul in general a scapat doar zgarieturi minore ce ies la un polish profesional! Cel mai rau arata plasticul negru! Nu are nimeni vreun plastic din ala?
Bogdy81

Următorul

Înapoi la Din trafic