cumpar variator limitat

Aici gasiti detalii despre toate piese de schimb pe care le comercializam

Moderatori: alxemanuel, GLUE

cumpar variator limitat

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 12th, 2010, 10:26 pm

Salut! Am un scuter cu motor 139qmb; acum ceva mii de kilometri, cand "l-am tunat", adica kit 80 cmc, curea cu insertii kevlar, delimitat complet, am intalnit o problema care o am si azi. Situatia e astfel: de cand am delimitat variatorul, care avea o tabla cu 3 suruburi pe care am dat-o jos, am o trepidatie urata dupa 40 km/h. Am mai postat acum ceva timp pe acest forum dar nu am gasit rezolvare. As dori sa cumpar un variator limitat cu tabla cu 3 suruburi; nu cred ca pentru 5 km/h in plus se merita sa merg cu trepidatia aia. Ofer cat se cere. Multumesc! Astept oferte!
moldorobert

Locaţie: Ploiesti

Re: cumpar variator limitat

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 15th, 2010, 8:44 pm

As vrea un variator second-hand care, spre exemplu, a fost inlocuit cu unul delimitat. Oricine are un variator limitat sau are cunostinta despre unde as putea sa gasesc asa ceva, l-as ruga sa scrie un reply sau sa-mi dea un pm.
moldorobert

Mesaj noude GhostRider » Septembrie 15th, 2010, 11:22 pm

Verifica daca nu cumva cureaua urca prea sus si depaseste putin diametrul variatorului poate cureaua este putin mai lata poti rezolva problema cu o saiba de 16x20x1,5mm pusa in continuarea bucsei variatorului sau schimba-l cu unul fara flansa.
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 16th, 2010, 1:12 pm

GhostRider, am verificat cureaua si e exact cum ai zis tu: cureaua urca prea mult pe variator, pana la margine de tot; trepidatiile apar exact atunci cand se apropie cureaua de marginea variatorului, spre exterior. Da-mi si mie mai multe detalii unde sa pun saiba aia; pe ce parte a bucsei variatorului? spre carter ? intre ce piese trebuie pusa ? intre bucsa variatorului si mai ce ? Multumesc. Iti astept raspunsul.
moldorobert

Mesaj noude YYonutZZ » Septembrie 16th, 2010, 10:14 pm

nu cumva cureaua ta este mai lunga???
YYonutZZ

Locaţie: Peris, Ilfov

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 16th, 2010, 11:01 pm

Cureaua este 669 18 30; am luat-o de la smartmotor, este aceea la 54 ron; are cam 2500 km dar arata ca noua. Mereu mi-a facut asa; si cu fosta curea, a lui originala. Imi tremura exact de cand am schimbat variatorul cu unul delimitat, luat tot de la smartmotor (cel original nu-l mai am, mi s-a facut zob; il modificasem eu).
moldorobert

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 17th, 2010, 4:24 pm

moldorobert scrie:Cureaua este 669 18 30; am luat-o de la smartmotor, este aceea la 54 ron; are cam 2500 km dar arata ca noua. Mereu mi-a facut asa; si cu fosta curea, a lui originala. Imi tremura exact de cand am schimbat variatorul cu unul delimitat, luat tot de la smartmotor (cel original nu-l mai am, mi s-a facut zob; il modificasem eu).

sal, Verifica sa fie pus bine pe caneluri drept si daca bate in mers...fuleaza ?
si mai verifica cumva si rolele, sunt toate la aceiasi greutate ?
si mai exact ce ti tremura, nu cumva ambreiajul (cupleaza prea devreme- arcul moale) ?

aaa, si de cat ai matale pistonul si ce role ai pe variator, cate grame ?
:)
Reparatii pentru doi si patru timpi, in Bucuresti
Prefer Militari, dar ma pot deplasa oriunde in oras
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude GhostRider » Septembrie 17th, 2010, 4:27 pm

Saiba o pui ori intre placa de presiune (cea din spate de peste role) si bucsa ori intre bucsa si coroana important este sa vina in prelungirea bucsei sau poate gasesti o bucsa mai lunga.
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 17th, 2010, 6:52 pm

G£aÐ scrie:
moldorobert scrie:Cureaua este 669 18 30; am luat-o de la smartmotor, este aceea la 54 ron; are cam 2500 km dar arata ca noua. Mereu mi-a facut asa; si cu fosta curea, a lui originala. Imi tremura exact de cand am schimbat variatorul cu unul delimitat, luat tot de la smartmotor (cel original nu-l mai am, mi s-a facut zob; il modificasem eu).

sal, Verifica sa fie pus bine pe caneluri drept si daca bate in mers...fuleaza ?
si mai verifica cumva si rolele, sunt toate la aceiasi greutate ?
si mai exact ce ti tremura, nu cumva ambreiajul (cupleaza prea devreme- arcul moale) ?

aaa, si de cat ai matale pistonul si ce role ai pe variator, cate grame ?
:)

Setul este de 80 cmc, luat de la smartmotor si montat de mine (am avut si set de 60 si tot eu l-am montat); rolele sunt de 8 g si sunt in stare buna, nu sunt patrate, nu sunt rupte bucati din ele. Trebuie sa mentionez inca o data ca tremuratul este prezent de cand am schimbat variatorul lui original, acela limitat; tremura inclusiv cu variatorul si rolele nou noute.
Nu tremura ambreiajul... se aude clar cum tremura variatorul, imediat ce ajunge cureaua pe marginea lui; deci cureaua urca pana pe marginea variatorului. De cuplat prea devreme nu cred ca e cazul; mereu a cuplat asa ca acum, si atunci cand a fost nou.

GhostRider scrie:Saiba o pui ori intre placa de presiune (cea din spate de peste role) si bucsa ori intre bucsa si coroana important este sa vina in prelungirea bucsei sau poate gasesti o bucsa mai lunga.

O sa incerc maine cu o saiba si o sa vin cu rezultatele. Multumesc pentru sfat.
moldorobert

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 17th, 2010, 7:32 pm

nu mai stiu ce sa zic :(

deja m ai facut curios-- toate sunt in regula si totusi nu. (sa ne anunti si pe noi rezolvarea in curand)

sau na, incearca alt variator de la un prieten- proba.

iar cu saiba aia sa verifici sa nu uzezi cureaua pe o parte. :)

hai, o seara faina
;)
Fie ca ramaneti in pana, fie ca vreti un kit de tuning 80-100cc, montat corect si ieftin, notati numarul de telefon:
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 18th, 2010, 4:53 pm

Am facut toate testele posibile... Si cu saiba mai groasa, si mai subtire, si tot degeaba.
Trepidatia devenise mai puternica.
Nu am rezolvat nimic.

Astept oferte, daca are cineva; cumpar variator limitat second-hand.
moldorobert

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 18th, 2010, 5:22 pm

moldorobert scrie:Am facut toate testele posibile... Si cu saiba mai groasa, si mai subtire, si tot degeaba.
Trepidatia devenise mai puternica.
Nu am rezolvat nimic.

Astept oferte, daca are cineva; cumpar variator limitat second-hand.

proba si cu alt variator ?
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 18th, 2010, 6:44 pm

G£aÐ scrie: proba si cu alt variator ?

Nu am facut proba cu alt variator ca nu am avut de unde; dar nu cred ca isi are rostul deoarece, cum am mai zis, de nou a facut asa.

Plus ca smartmotor a fost amabil si mi-a trimis un alt variator, imediat dupa ce l-am cumparat pe acesta, acum 1 an, si dupa ce am zis despre problema pe care o am; la fel a fost si cu celalalt variator, trepidatia a ramas prezenta.

Am analizat mai in detaliu cum se comporta cureaua si este cum am zis si intr-un alt post: cureaua urca pana la marginea variatorului si exact atunci incep trepidatiile. Pana sa ajunga cureaua la maxim pe variator nu se simte nici o trepidatie, absolut nici un zgomot ciudat.

Ca o amintire asa a mea de cand am delimitat variatorul original al scuterului, scotandu-i tabla cu 3 suruburi: nu am castigat nimic in plus la top speed scotand aceea tabla, decat acest trepidat urat, deci eu zic ca era acolo ca sa nu permita curelei sa urce la maxim pe variator, adica exact cum imi face mie acum. Nu cred ca era o limitare de viteza, cel putin in cazul scuterului meu REX.

Inca o data, cine poate sa ma ajute si pe mine cu un variator cu tabla de limitare e bine venit. Normal, ajutor contracost.
moldorobert

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 18th, 2010, 7:01 pm

acum am inteles. nu am stiut ca ai schimbat deja cu altul.
in fine, problema ta ramane in continuare interesanta
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Mesaj noude moldorobert » Septembrie 28th, 2010, 10:13 pm

Inca o data. Cumpar variator limitat second-hand!
moldorobert

Mesaj noude G£aÐ » Septembrie 29th, 2010, 6:27 pm

moldorobert scrie:Inca o data. Cumpar variator limitat second-hand!

ai un PM :)
0768.534.602
...Chop Factory
G£aÐ

Înapoi la Piese de schimb pentru scutere