[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum SmartMotor • Vezi subiect - CVT

CVT

Aici gasiti detalii despre toate piese de schimb pe care le comercializam

Moderatori: alxemanuel, GLUE

CVT

Mesaj noude GhostRider » Decembrie 22nd, 2008, 1:52 am

La ansamblul CVT se da si ventilatorul acela care se monteaza pe semifulia acea cu dinti?
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Re: CVT

Mesaj noude Coti Vasile » Decembrie 22nd, 2008, 7:23 am

Eu nu am primit ventilatorul cu CVT-ul si as avea nevoie si eu de unul daca gasesti anuntama si pe mine.
Coti Vasile

Locaţie: Viseu de Sus , Maramures

Mesaj noude GhostRider » Decembrie 22nd, 2008, 9:25 am

Am sa incerc sa caut prin magazinele din imprejurimi sau in Cluj daca gasesc iti iau si tie unul Coti si ti-l trimit iar daca nu am sa confectionez eu unul din tabla de 2mm la fabrica iar daca merge fac mai multe
Trag de gaz de rup cablul!
GhostRider

Locaţie: Turda

Mesaj noude busu0104 » Iunie 23rd, 2009, 10:22 am

am un variator de scuter Piagio nou!! cu 6 role!! se potriveste pe scuteru meu?(rieju toreo), eu am un variator doar cu 4 role nu 6!!
racing o sa fac cu rieju meu >:)...
busu0104

Locaţie: Targoviste

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 23rd, 2009, 11:52 am

Cred ca rieju ala al tau era concept,de 9 role am auzit (cele de polini for race) de 6 role am auzit(malossi multivar) dar de 4 role nu...
Ciprian-Yamaha

Locaţie: Bucuresti

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 23rd, 2009, 12:40 pm

busu0104 nu te mai complica sa muti niste piese de pe un scuter in 2t pe unul in 4t ca oricum nu cred sa se potriveasca , rolele mai bine le cumperi noi plus ca nu costa o avere http://smartmotor.ro/magazin/index.php? ... t&Itemid=1 sunt 14 lei
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude busu0104 » Iunie 23rd, 2009, 10:36 pm

nebune nu e vorba de bani aici!! io am intrebat daca se potriveste pt ca e variator piagio nu e chinezesc..am zis ca se potriveste!! daca nu se potriveste iau dasta de la smartmotor!! o sa mareasca demarajul si viteza?
busu0104

Mesaj noude busu0104 » Iunie 24th, 2009, 11:03 am

ce inseamna variator limitat si variator delimitat? in ce consta aceasta limitare? se poate sa am variator doar cu 4 role??(din cate tin eu minte parca asa aveam, nu stiu sigur),
si daca iau un variator de la smart motor cu role de 8 gr, se va simti ceva?? + ca iau un carburator de 80cc cu pompa spritz pt ca eu nu am cu pompa de spritz. In prezent am pe scuter doar un set de 80cc!! ia zi
busu0104

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 24th, 2009, 11:14 am

,,Cred ca rieju ala al tau era concept,de 9 role am auzit (cele de polini for race) de 6 role am auzit(malossi multivar) dar de 4 role nu..''
Ai citit ce am spus?
Nu exista variator cu 4 role,deci 2 role le-a papat pe drum transmisia,continua sa mergi asa si ai sa vezi cum joaca lambada variatorul pe rulmentul de la ambielaj.
Limitarea consta in saiba pusa pe bucsa variatorului,deci smarmotor nu o sa iti dea saiba si cu variatorul cu 6 role de 8 g si carb de 80 cu pompa de spritz te vei da racing pe la 100 la ora.
Tuning curat!!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude busu0104 » Iunie 24th, 2009, 11:23 am

aha deci..ms mult nebune..eu sunt mai prost asa de felu meu la chestii dastea!:D...deci cu setul de 80, carburatorul de 80 si variatorul acela...o sa iau 100...bine mie nu imi trebuie 100 , mie imi trebuie demaraj mare!! si 80 ar fi de ajuns:D..ms mult :twisted: :twisted: :twisted:
busu0104

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 24th, 2009, 12:13 pm

Nebune?
Asa multumesti tu unui om ? :lol:
Daca doresti demaraj mare pune role de 7 sau 7,5 ;)
Intai cumperi variatorul cu role de 8 si vezi cum se comporta .
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude alxemanuel » Iunie 24th, 2009, 12:35 pm

eu zic sa mai dai si cate o cautare cand ai o nelamurire, deoarece multe probleme au fost discutate , daca scriai cuvantul ,,delimitare'' in dreapta sus unde scrie ,,CAUTARE'' sigur gaseai unele raspunsuri viewtopic.php?f=13&t=27&p=817&hilit=delimitare#p817

PS: acesta nu este un forum de nebuni !!! ;)
Ataşamente
cautare.jpg
cautare.jpg (3.68 KiB) Vizualizat de 4590 ori
Franez brusc si fara motiv :D
Intrebarile de genul: "cum sa fac sa..." ori: "daca face hartz-scartz-poc, ce are ?!?" in PM, vor fi ignorate, pentru acestea exista forumul !
alxemanuel

Mesaj noude busu0104 » Iunie 24th, 2009, 4:55 pm

da dar cei de la smart motor nu au role de 7 sau 7.5 grame! oricum sper sa mearga bine cu ce o sa imi cumpar! defapt vreau sa imi iau un yamaha mbk din 2001..cu 15 mil!! dar mai vedem cum merge cu carburatorl si cu variatorul acesta! sal

pai si atunci cu ce e mai bun variatorul acela decat variatorul meu??trebuie sa ii pun role doar de 8 gr!!sau 7.. nu? sau variatorul acela e un fel de "tuning"!!?
busu0104

Mesaj noude MARYOOS » Iunie 24th, 2009, 5:01 pm

Nu este cu nimic mai bun decat majoritatea variatoarelor ;) Daca al tau are role de 7-8 g si nu are nici uzura , atunci este perfect OK ;) Tuning la variator , nici un caz
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 24th, 2009, 5:02 pm

Variatorul ala nu face decat sa dureze mult mai mult( e nou in puii mei) si sa urce mai bine in ture fata de cel original ,uzat.
Poti lua rolele de 8 ,daca iti place demarajul esti multumit daca nu te duci in talcioc si iei role de 7 .
Bafta!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude busu0104 » Iunie 24th, 2009, 10:09 pm

variatorul meu este foarte bun!! acum m`am uitat la el..nu e uzat deloc nu are nimic!! deci nu are rost sa dau bani sa imi iau alt variator ca il iau degeaba!
busu0104

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iunie 25th, 2009, 9:41 am

Atunci du-te si cumpara niste role de 7 din talcioc!!
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude busu0104 » Iulie 4th, 2009, 1:48 pm

mda...am cumparat role de 6.8 grame! RMS!! si am dat banii degeaba!! tot aia e...am pierdut din demaraj un pic..si tot viteza aia o ia:)).....
busu0104

Mesaj noude Ciprian-Yamaha » Iulie 7th, 2009, 11:54 am

Daca tu cu role usoare pierzi din demaraj si cu role grele prinzi demaraj nu pot decat sa spun: Dohh!! :lol:
Ciprian-Yamaha

Mesaj noude busu0104 » Iulie 7th, 2009, 11:26 pm

mda..se pare ca nu intelegi! cu rolele scuterului meu..alea vechi prind 70 (mai greu) care sunt de maxim 5 grame, iar cu astea de 6.8 grame prind lafel..si am si demaraj mai greu un pic! ce e asa greu de inteles?! dar daca puneam de 8 grame cum ziceti voi...pleca si mai greu!!
busu0104

Mesaj noude MARYOOS » Iulie 8th, 2009, 12:24 pm

Da si ce, ti-se pare putin 70 km/h :shock: Daca da incearca o categorie mai mare (poate un 125 cc ;) ).
Daca viteza de 70 km/h este la fel cu ambele role , incearca sa cauti o limitare (ascunsa pe undeva ), poate cvt ,variator,curea,cdi......etc(cauta la sectiunea delimitari).Daca nu gasesti nimic in neregula , trebuie sa te multumesti cu ideea ca atat poate sarmanul scuteras.Eu am schimbat 1/3 di motor si crede-ma ca nu prind mai mult de 75-80 km, chiar daca mi-as dori + ca am roti de 12 care ar putea fi un mic avantaj ;) .Poate acele sute de km cu un set de 50 cc sau 80 cc sunt doar basme sau folosite in intentia de a v-a intarita sa faceti lucruri care sunt cam greu de realizat , cu un motoras in 4 t 139 q (made in china) ;)
Viata este ca parul din fund
Scurta si plina de rahat
faci figuri si superi omu',
aplicam metoda ciomu! :lol:
MARYOOS

Locaţie: Bucuresti ,Sectorul 1

Înapoi la Piese de schimb pentru scutere